Domagamy się budowy szkoły podstawowej na osiedlu JAR w Toruniu
PETYCJA
W imieniu własnym oraz mieszkańców Torunia zwracam się do Rady Miasta Torunia oraz pana Prezydenta Miasta Torunia z prośbą o podjęcie działań mających na celu przyśpieszenie realizacji II etapu budowy szkoły podstawowej na ulicy Grasera w Toruniu.
UZASADNIENIE
Tak zwany JAR jest młodym, dynamicznie rozwijającym się osiedlem toruńskim, zamieszkanym w dużej części przez rodziny z dziećmi. Szacuje się, że osiedle ma obecnie ok. 18 000 mieszkańców zameldowanych tu na pobyt stały, liczba ta stale rośnie.
Mieszkańcy osiedla oczekują podjęcia przez władze Torunia kroków, których efektem będzie realizacja II etapu budowy szkoły podstawowej w takim terminie, który umożliwi dzieciom rozpoczynającym od września 2025 r. naukę w szkole na Grasera kontynuację edukacji w tej samej placówce, bez konieczności zmieniania szkoły podstawowej na inną po ukończeniu klasy czwartej.
Jesteśmy zaniepokojeni faktem, iż w budżecie miasta Torunia na najbliższe lata nie uwzględniono środków na rozbudowę szkoły, przez co wielu z nas obawia się posłać dzieci do nowej placówki nie chcąc po kilku latach przenosić ich do innej szkoły. Co więcej, środki na realizację projektu nie znajdują się w wieloletniej prognozie finansowej dla Torunia.
Oburza nas to, że miasto deklaruje brak środków na na ukończenie budowy szkoły osiedlowej, a jednocześnie przeznacza wielomilionowe kwoty na budowę ECF Camerimage i inne inwestycje, które, ważne wprawdzie z punktu widzenia wizerunkowego dla miasta, nie są jednak niezbędne. Szkoła podstawowa natomiast nie jest luksusem ani przywilejem – jest ona niezbędna na rozwijającym się osiedlu i powinna być traktowana przez miasto priorytetowo.
Mieszkańcom JAR-u trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez placówki edukacyjnej dla ich dzieci. Codziennie wożenie dzieci do odległych miejsc stwarza wiele trudności w funkcjonowaniu rodzin, obciąża je kosztami paliwa, powoduje zagęszczenie ruchu ulicznego, a dzieci naraża na późny powrót do domu i naukę w przepełnionych szkołach. Warto dodać, że mieszkańcy takich osiedli jak Koniuchy czy Chełmińskie także narażeni są na trudności w związku z brakiem szkoły na Osiedlu JAR. Ich dzieci uczą się w przepełnionych szkołach, na zmiany, często do późna, gdyż do Sp nr 4 czy Sp nr 3 uczęszcza spora grupa dzieci z JAR-u.
Przy okazji należy nadmienić, że nie wszyscy rodzice dysponują samochodami, nie wszyscy też mogą odbierać dzieci osobiście o różnych porach, na skutek czego dzieci muszą samodzielnie jeździć do szkoły i wracać z niej środkami komunikacji miejskiej, w miesiącach jesiennych i zimowych nierzadko już po zapadnięciu zmroku, co nie jest dla nich bezpieczne.
Lokalna społeczność oczekuje jak najszybszej budowy szkoły podstawowej, która zaspokoi potrzeby mieszkańców w tym zakresie.
Budowa szkoły nie tylko umożliwi dzieciom edukację na odpowiednim poziomie, zwiększy poziom bezpieczeństwa, ale także odciąży finansowo i czasowo rodziców oraz przyczyni się do redukcji ruchu samochodowego w Toruniu i zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu.
Warto też dodać, że nowa szkoła powstać ma w miejscu otoczonym zielenią, blisko lasu, parku i stawu, a więc na terenie atrakcyjnym przyrodniczo, co z pewnością sprzyjać będzie edukowaniu uczniów w duchu poszanowania środowiska naturalnego i miłości do przyrody, a także umożliwi przeprowadzanie części zajęć na świeżym powietrzu i częste wyjścia na tereny zielone, co będzie miało korzystny wpływ na ich zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Istotnym argumentem za budową szkoły na osiedlu jest także fakt, iż w dobie tak licznych trudności i problemów emocjonalnych, z którymi borykają się uczniowie, powinno się robić wszystko, by zapewnić dzieciom stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Zmienianie szkół, dojazdy na odległe osiedla takiego poczucia bezpieczeństwa nie dają.
Z poważaniem,
Aleksandra Kwas
Informuję, iż zgadzam się na udostępnienie treści petycji i moich danych na stronie BIP miasta Torunia. Jednocześnie wnoszę o przekazanie mi wszelkich informacji i zapytań w sprawie niniejszej petycji pocztą elektroniczną na podany poniżej adres:amarasz@gazeta.pl
Aleksandra Kwas Skontaktuj się z autorem petycji