List do prezydenta Krakowa w sprawie Sieci Informacji Miejskiej InfoKraków
List otwarty do Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego Szanowny Panie Prezydencie, My, Pracownice i Pracownicy Sieci Informacji Miejskiej i Turystycznej InfoKraków, piszemy do Pana ten list, bowiem po raz kolejny znaleźliśmy się w sytuacji beznadziejnej. Dokładnie tak jak rok temu nasze Święta nie będą wesołe – będą pełne zmartwień o naszą przyszłość: o to, jak od stycznia będzie wyglądało funkcjonowanie naszych punktów, o naszych 6 kolegów i koleżanek, którzy z dniem 1 stycznia 2025 roku stracą pracę i o to, czy nie spotka to reszty z nas w momencie likwidacji spółki KRAKÓW5020.
Szanowny Panie Prezydencie, na spotkaniu z Pracownicami i Pracownikami KRAKÓW5020, które odbyło się 11 października 2024 roku, zapewnił Pan osoby zatrudnione w InfoKraków, że nie planuje Pan zamykać punktów, że uważa Pan, że Sieć powinna się rozrastać, ponieważ miasto takie jak Kraków zasługuje na więcej punktów informacji, zarówno dla turystów, jak i – może przede wszystkim – dla mieszkańców. Oczywiście, niczego nam Pan nie obiecywał, ale wzięliśmy Pana słowa za dobrą monetę i zupełnie nie spodziewaliśmy się tego, co nastąpiło. Dzisiaj już wiemy, że kolejny punkt InfoKraków na os. Zgody 7 od stycznia zostanie zamknięty, sieć będzie działać w skróconych godzinach, a 6 spośród nas straci pracę – tylko dlatego, że ich umowy na czas określony nie zostaną przedłużone. Istnieje również spora szansa na to, że w okrojonym składzie (6 osób to 1/3 naszego zespołu) nie uda nam się zachować ciągłości działania nawet tych 3 punktów, które pozostaną otwarte.
Budowaliśmy Sieć Informacji Miejskiej i Turystycznej w Krakowie od 20 lat — ze złamanym sercem patrzymy na to, jak od dwóch lat wysiłki pokoleń Pracownic i Pracowników są niweczone, a nasze miejsce pracy jest niszczone. Dwa lata temu, kiedy zostaliśmy przeniesieni z KBF do KRAKÓW5020, nasza sieć liczyła 9 punktów: w Sukiennicach, na Lotnisku Kraków-Balice, na Kazimierzu pod adresem ul. Józefa 7, u stóp Wawelu — na ul. Powiśle 11, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, na ul. św. Jana 2, na Plantach przy ul. Szpitalnej 25 oraz nasz najmłodszy punkt w Nowej Hucie na os. Zgody 7. Dzisiaj funkcjonuje w normalnym, codziennym trybie 4 spośród tych punktów – punkty w Sukiennicach, na Lotnisku Kraków-Balice, na ul. Józefa 7 oraz na ul. Powiśle 11 zostały zamknięte, a Pan Prezydent planuje zamknąć kolejny z nich.
Nasz punkt działający w Nowej Hucie na os. Zgody 7 jest punktem, który powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców i w związku z tym jest najbliżej z nimi związany — nie bez przyczyny nosi nazwę „miejsca spotkań”. Od początku jego działalności organizujemy tam warsztaty i spotkania, w których mieszkańcy Krakowa uczestniczą z dużą chęcią i zaangażowaniem. To tutaj nowohuccy seniorzy odbierają darmowe wejściówki, dowiadują się o życiu kulturalnym miasta i pobierają czasopisma i materiały wydawane przez miejskie instytucje. To tutaj osoby wykluczone cyfrowo mogą uzyskać niezbędne informacje. To także przestrzeń, która jest świetnym przykładem tego, jak może z powodzeniem działać partnerstwo publiczno-prywatne. Nie od dziś podnoszona jest potrzeba deglomeracji ruchu turystycznego w Krakowie, aby odciążyć centrum miasta i zadbać o równowagę między potrzebami odwiedzających i mieszkańców. Mając na uwadze to, jak również potencjał rozwijającej się stale dzielnicy Nowa Huta, uważamy, że zasługuje ona na punkt informacji turystycznej. Obecnie ma Pan w ręku świetne narzędzie, które od 6 lat działa i może dalej z powodzeniem służyć realizacji tej miejskiej polityki.
Oprócz zamknięcia punktu na os. Zgody 7, w którego tworzeniu wielu z nas brało udział, zostaną również skrócone godziny pracy całej Sieci – nie będziemy już dostępni dla mieszkańców i turystów w takim wymiarze jak do tej pory, co więcej, jak wspominaliśmy powyżej, przy tak znacznie okrojonym składzie cała ta sytuacja może skończyć się katastrofą.
Panie Prezydencie, 3 punkty informacji w milionowym mieście, które odwiedza prawie 12 milionów turystów rocznie, oznacza dla nas – osób, które zostaną – pracę ponad ludzkie siły.
Panie Prezydencie, jesteśmy zmęczeni tą dwuletnią batalią, w której nikt nie chce nas słuchać. Po raz kolejny bijemy na alarm, bo ciągle zależy nam na naszym mieście, na jego mieszkańcach i na turystach, którzy Kraków odwiedzają. Prosimy, żeby wysłuchał Pan dwudziestoletniego doświadczenia, jakie przez nas przemawia.
Szanowny Panie Prezydencie, apelujemy do Pana o przemyślenie raz jeszcze roli, jaką pełni w Krakowie, naszym pięknym mieście, Sieć Informacji Miejskiej i Turystycznej InfoKraków. Czy stać nas na to, żeby stracić 6 świetnie wyszkolonych i doświadczonych Pracownic i Pracowników? Czy stać Miasto na to, żeby zamknąć kolejny punkt InfoKraków? Czy naprawdę chce Pan zaprzepaścić naszą ciężką pracę, którą włożyliśmy w budowanie tak dobrze funkcjonującego organizmu?
Z wyrazami szacunku, Pracownice i Pracownicy Sieci Informacji Miejskiej i Turystycznej InfoKraków
InfoKraków Skontaktuj się z autorem petycji