Nadajmy zwierzętom tożsamość
Do Pan Prezydenta Jacka Wójcickiego
Oraz Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
Szanowny Panie Prezydencie oraz Radne i Radni Miasta Gorzowa.
Kierując się interesem publicznym zwierząt, ich opiekunów i prozwierzęcych organizacji pozarządowych, zwracamy się o aktywny udział w zatrzymaniu ciągłego wzrostu bezdomności i narastających wydatków z budżetu miasta na jemu zapobieganie oraz bezkarnej przestępczości wobec zwierząt. Wydając miliony, tylko robimy wrażenie, że poprawiamy sytuację, natomiast realnie generujemy jedynie coraz większe koszty dla miasta i mieszkańców.
Jedyną i właściwą drogą oraz umożliwieniem poprawy sytuacji jest m.in. wszczepianie chipów, ponieważ brak ewidencji zwierząt wiąże się z:
- brakiem kontroli nad ich rozmnażaniem,
- bezkarnym porzucaniem zwierząt,
- trudnością w ujawnianiu sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami,stale rosnącą bezdomnością, zwłaszcza w okresie świąt (nietrafiony prezent trafia do schroniska) oraz w czasie urlopów,
- wzrostem liczby nielegalnych hodowli - pomimo zakazów i poza kontrolą rozmnażanie i sprzedaż zwierząt mających często deficyty zdrowotne i behawioralne,
- ciągły wzrost kosztów związanych z opieką nad zwierzętami bezdomnymi, ponieważ nie tylko gmina ponosi znaczne nakłady finansowe ale także liczne organizacje pozarządowe zajmujące się obroną zwierząt oraz prywatne osoby opiekujące się bezdomnymi kotami czy prowadzące domy tymczasowe.
W 38 krajach Europy chipowanie jest obowiązkiem od lat. Polska jest jedynym z nielicznych wśród 27 państw Unii Europejskiej w których takiego obowiązku nie ma. Światowe trendy także wskazują na ten kierunek: USA wprowadziły chipowanie w 2021, a Japonia w 2022 roku.
Prawdziwe oblicze istniejącego problemu potwierdziły nam Pani Anna Dryglas – Otoz Animals, Pani Małgorzata Jakubowska – Fundacja Anaconda oraz Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom “Azyl” stoimy na stanowisku, że obowiązek chipowania przyniesie realne korzyści:
- szybszy powrót zwierzęcia do domu w razie jego zaginięcia,
- informacje o zwierzętach w jednej bazie danych,usprawnienie kontroli szczepień na wściekliznę,
- szybsze namierzanie sprawcy czynu zabronionego,
- obniżenie nakładów finansowych na schroniska, które są przepełnione.
Zwracamy się do Pana Prezydenta Jacka Wójcickiego o przygotowanie uchwały o obowiązku oraz finansowaniu czipowania, a do Rady Miasta o jej podjęcie.
Mamy nadzieję, że Rada Miasta Gorzowa wspólnie i w porozumieniu z Prezydentem dostrzegą, że wyżej opisane działanie będzie kształtować odpowiedzialną postawę wobec zwierząt, a płynące korzyści przyniosą w krótkim czasie realne i pozytywne efekty w naszym mieście i okolicy.
Agnieszka Bonkowska
Agnieszka Cierach
Polska 2050 Szymona Hołowni
Agnieszka Cierach Polska2050 Szymona Hołowni Skontaktuj się z autorem petycji