NIE dla skuterów wodnych i łodzi o napędzie spalinowym na Pogorii 4. Regulacja przepisów i ich egzekwowanie.
Dlaczego wystosowaliśmy niniejszą petycję?
Jesteśmy grupą miłośników tego zbiornika oraz ludźmi aktywnie spędzającymi czas nad wodą i w jej bezpośrednim otoczeniu (żagle, windsurfing, kitesurfing, SUP, kajaki, rolki, rower, spacery wokół zbiornika). Znamy ten akwen wodny od początku jego powstania po zlikwidowanej piaskowni i obserwujemy jego postępującą degradację z roku na rok. Głównie za sprawą pojawienia się ruchu motorowodnego o napędzie spalinowym na zbiorniku.
Zwracamy się z następującym przekazem do wszelkich możliwych służb i organów zajmujących się administracją i ochroną tego miejsca, m.in.: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, władze powiatów Dąbrowa Górnicza i Będzin oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Zależy nam, aby ten jeden z największych i najczystszych zbiorników wodnych w naszym rejonie, pozostał w możliwie niezmienionej formie, zarówno jeśli chodzi o samą czystość wody, jak i otaczające go tereny zielone i mógł służyć ludziom jako przyjazne miejsce do wypoczynku, rekreacji i obcowania z naturą bez jednoczesnego jej niszczenia. Tym bardziej, że znaczna część terenu objęta jest programem Natura 2000.Niestety zarządcy zbiornika, terenów wokół zbiornika, włodarze okolicznych miast, jak i same służby, najwyraźniej nie podzielają naszego zdania. Od wielu lat akwen ten jest systematycznie zanieczyszczany, głównie przez użytkowników skuterów wodnych i łodzi motorowych, którzy nie respektują regulaminu zbiornika, prawa wodnego i nie liczą się zupełnie z innymi osobami korzystającymi tego zbiornika, nie rzadko stwarzając poważne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia. Skutery i łodzie motorowe są wodowane w wielu różnych, dzikich miejscach nie przeznaczonych do tego, a lawety i pojazdy do ich przewozu parkowane są bezpośrednio na plaży, regularnie rozjeżdżając nabrzeża i dodatkowo zanieczyszczając sam zbiornik wodny. Użytkownicy tych jednostek motorowodnych nie przestrzegają jakichkolwiek regulacji dotyczących dozwolonej prędkości i odległości pływania od linii brzegowej oraz poruszają się po obszarach niedozwolonych. Stwarzają tym samym poważne zagrożenie dla innych osób odpoczywających nad wodą lub poruszających się po zbiorniku wodnym innymi jednostkami, a także bardzo wyraźnie wywierają negatywny wpływ na środowisko naturalne, które z roku na rok ulega poważnemu pogorszeniu od czasu gdy jednostki te pojawiły się na tym zbiorniku.
Zgłaszamy do wszelkich możliwych służb i organów zajmujących się administracją i ochroną tego miejsca, nasze roszczenie o skuteczną walkę z nieodpowiedzialnymi użytkownikami jednostek pływających o napędzie spalinowym, korzystającymi w niewłaściwy sposób z akwenu Pogoria 4, którzy wyrządzają ogromną szkodę na rzecz fauny i flory oraz jakości wody tego zbiornika wodnego, nie rzadko również powodując groźne wypadki na wodzie, a także zakłócającymi spokój i wypoczynek innym osobom korzystającym z tego akwenu. Zakaz poruszania się jednostek pływających napędzanych silnikiem spalinowym oraz zakaz wjazdu przyczep i pojazdów bezpośrednio do linii brzegowej są naszym zdaniem wymogiem minimalnym, aby przywrócić i zachować niezmienioną postać zbiornika wodnego Kuźnica Warężyńska dla przyszłych pokoleń.
Wskazane wyżej uchybienia, uzasadniamy w załączonych materiałach zdjęciowych i filmowych (linki poniżej). Odpowiednie służby winny skupić się na szkodliwości wyżej opisanych czynów, prowadzących do zanieczyszczanie i degradacji środowiska wodnego i bezpośrednich terenów zielonych przy zbiorniku wodnym Pogoria 4. Wzywamy, by okoliczne samorządy zorganizowały wspólne spotkanie do walki z powyższymi oraz uregulowania odpowiednich przepisów i ich egzekwowanie.
Film 1 "Smar i olej napędowy w wodzie":
https://youtube.com/shorts/XmbYJKPVweQ?feature=share
Film 2 "Wrak auta pozostawiony na brzegu":
https://youtube.com/shorts/mbN8HpDc4po?feature=share
Film 3:
Tak wygląda rzeczywistość na tym zbiorniku gdzie ponoć panuje zakaz poruszania się jednostek z napędem spalinowym, a znaczna jego część jest objęta programem Natura 2000. Pytamy więc gdzie są służby odpowiedzialne za egzekwowanie prawa i przepisów?!
Polecamy również ciekawy artykuł z portalu "Będzin nasze miasto":
Zdjęcia:
Adam Szed Skontaktuj się z autorem petycji