Ogłoszenie wokandy w czerwcu dla wniosku o sygnaturze K 38/13

Prezes Trybunału Konstytucyjnego
Pan prof. Andrzej Rzepliński
al. Jana Christiana Szucha 12a
00-918 Warszawa

My Wykluczeni Opiekunowie w imieniu własnym oraz swoich niepełnosprawnych podopiecznych niezdolnych do samodzielnej egzystencji składamy pisemną prośbę do Pana Prezesa o możliwości ustalenia przez skład orzekający terminu rozprawy dla wniosku o sygnaturze K 38/13 w czerwcu 2014 r .

Obecnie wokanda jest ułożona do 8 lipca 2014 r. i nie ma tego wniosku nadal pomimo, że wniosek wpłynął do Sekretariatu Trybunału Konstytucyjnego 22 sierpnia 2013 r. , a 4 września 2013 r. kopie wniosku zostały przesłane uczestnikom postępowania – Prokuratorowi Generalnemu i Sejmowi, którzy mają prawo i obowiązek złożenia stosownych wyjaśnień odnośnie wniosku. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny wyznaczył uczestnikom postępowania termin 60 dni na przedstawienie stanowiska. Jest to termin instrukcyjny. Do dziś nie wpłynęło jeszcze stanowisko Sejmu w ww. sprawie. W dniu 4 kwietnia 2014 r. wpłynęło natomiast stanowisko Prokuratora Generalnego.

Z dniem 1 lipca 2013 r. ok. 140 000 opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych zostało upokorzonych ponieważ odebrano im jedyne wsparcie w postaci świadczenia pielęgnacyjnego które do dnia obecnego nie zostało zwrócone. Zrobiono to bezpodstawnie łamiąc przy tym świadomie Konstytucję Rzeczypospolitej Polski. Dodatkowo z dniem 1 stycznia 2013 został poczyniony przez Ustawodawcę podział opiekunów osób niepełnosprawnych. Jest to zaprzeczenie poprzednich wyroków Trybunału Konstytucyjnego który nie raz przypominał, że nie można różnicować osób niepełnosprawnych tylko ze względu na wiek powstania niepełnosprawności.

Grupie ok. 140 000 opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych z dniem 1 lipca 2013 r. zostało bezprawnie zablokowane ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 620 zł (plus dodatkowe 200 zł z programu pomocy rządowej czyli łącznie 820 zł) poprzez wprowadzenie rozwiązań które za niekonstytucyjne uznał Prokurator Generalny w swoim stanowisku przesłanym do Trybunału. Nie można dzielić opiekunów ze względu na wiek powstania niepełnosprawności. Świadczenie pielęgnacyjne to rekompensata dla opiekuna który często rezygnuje z pracy lub jej nie podejmuje. Ne ma uzasadnienia dla takiej sytuacji, w której świadczenia opiekunów niepełnosprawnych dzieci są inne niż opiekunów osób dorosłych.

Sprawą istotną w szybkiej wokandzie odnośnie wniosku K 38/13 jest też to, że rzekoma realizacja wyroku z 5 grudnia 2013 r.  o sygn. K 27/13 która weszła w życie z dniem 15 maja 2014 r. po raz kolejny zablokowała dostęp do jedynego wsparcia tysięcy małżonków. Obecnie nie ma jasnej interpretacji przepisów co oznacza, że te osoby wykonujące całodobową opiekę nad swoim niepełnosprawnym małżonkiem muszą czekać na zmianę przepisów. W najlepszej opcji muszą walczyć o uchylanie decyzji odmownych przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnym jednakże jest to proces czasochłonny. Wyrok w sprawie K 38/13 rozwieje te wątpliwości. Niedopuszczalne jest aby najbliższa osoba jaką jest żona lub mąż nie mogła otrzymać wsparcia w postaci świadczenia pielgnacyjnego. Te osoby zostały po raz kolejny oszukani przez własne Państwo.

Warto zwrócić uwagę na zainteresowanie, z jakim spotkało się postępowanie Trybunału w sprawie K 27/13 dotyczącej świadczenia pielęgnacyjnego. Tylko w związku z tym wyrokiem nadesłano ponad 150 pism (w tym jedno z prawie tysiącem podpisów) w kwestii wyznaczenia terminu rozprawy oraz prawie 100 e-maili. Po wydaniu wyroku masowo nadsyłano e-maile w sprawie szybkiego opublikowania uzasadnienia.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie petycji oraz to, że Trybunał może rozpoznać wniosek nie czekając na stanowisko strony postępowania niniejsza prośba o rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny w czerwcu wniosku o sygnaturze K 38/13 jest w pełni zasadna.

 


Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych    Skontaktuj się z autorem petycji