Petycja o inicjacje procesu legislacyjnego mającego na celu powołanie Społecznej Straży Leśnej

Zgodnie z Ustawą o petycjach z 11 lipca 2014 r. (Dz.U. 2014 poz. 1195), składamy niniejszą petycję, wnosząc o inicjację procesu legislacyjnego zmieniającego Ustawę o lasach z 28 września 1991 r. (Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444) w celu powołania Społecznej Straży Leśnej (SSL) w Polsce. Działanie to jest podyktowane potrzebą wzmocnienia ochrony naszych lasów.

Proponujemy nowelizację ustawy, dodając rozdział VIa regulujący powoływanie i funkcjonowanie SSL. Formacja ta, powoływana przez Rady Powiatów na wniosek organizacji pozarządowych lub grup obywateli, działałaby pod nadzorem Straży Leśnej we współpracy z organizacjami społecznymi. SSL monitorowałaby stan lasów, zgłaszała przypadki nielegalnej wycinki, kłusownictwa oraz innych przestępstw, edukowała lokalne społeczności oraz interweniowała w przypadku naruszeń przepisów.

Społeczne formacje ochrony przyrody funkcjonują z sukcesem w Niemczech, Szwecji i Kanadzie. „Freiwillige Naturschutzwacht” w Niemczech, „Naturvårdsverket” w Szwecji oraz „Community Forest Watch” w Kanadzie skutecznie angażują obywateli w ochronę przyrody, co przekłada się na lepsze zarządzanie zasobami leśnymi.

W Polsce Społeczna Straż Rybacka (SSR) stanowi przykład skutecznego modelu ochrony przyrody, działając na zasadzie wolontariatu. SSR monitoruje zbiorniki wodne, zgłasza kłusownictwo i prowadzi edukację ekologiczną. Podobne działania SSL mogłyby znacząco poprawić nadzór nad terenami leśnymi.

Statystyki wskazują na potrzebę wzmocnienia nadzoru nad polskimi lasami. Raport NIK z 2019 roku wykazuje wzrost przypadków nielegalnej wycinki drzew. W 2020 roku Straż Leśna ujawniła prawie 10 tysięcy naruszeń przepisów ochrony przyrody. Powołanie SSL mogłoby zwiększyć skuteczność nadzoru i ochrony lasów.

Powołanie SSL jest zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, takimi jak Dyrektywa Siedliskowa i Ptasia oraz Strategia UE na rzecz bioróżnorodności 2030. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdza zgodność takich inicjatyw z unijnym prawem, co podkreśla znaczenie społecznych działań w realizacji celów ochrony środowiska.

Powołanie SSL przyniesie liczne korzyści, takie jak zwiększenie skuteczności ochrony lasów, aktywizacja społeczeństwa oraz promocja postaw proekologicznych. Wzory z innych krajów pokazują, że angażowanie obywateli w ochronę przyrody jest możliwe i niezbędne. Apelujemy do Senatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu powołanie Społecznej Straży Leśnej poprzez odpowiednią nowelizację ustawy o lasach


Stowarzyszenie Służba Ochrony Lasów - so.lasow.sekretariat@gmail.com    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Stowarzyszenie Służba Ochrony Lasów - so.lasow.sekretariat@gmail.com będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Stowarzyszenie Służba Ochrony Lasów - so.lasow.sekretariat@gmail.com do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...