Petycja w sprawie higieny cyfrowej
Komentarze
#201
Podpisuję, ponieważ za rok moje dziecko pójdzie do pierwszej klasy, zależy mi na jego zdrowiu i higienie cyfrowejPaula Kamińska (Stajenczynki, 2024-04-09)
#210
Jestem nauczycielką z 40 letnim stażem i obserwuję na korytarzach dzieci - Zombi, siedzące pod ścianami, wszystkie wpatrzone w ekrany telefonów, hejtujące w nich kolegów/ koleżanki i ich rodziny, wielu spośród nich uzależnionych od telefonu. Chociaż w szkole postawmy temu tamę, ponieważ rodzice nie mają żadnego wpływu na to ile czasu jego dziecko spędza z telefonem w ręku. Wielu rodziców zgadza się z nauczycielami, ale wystarczy kilka głosów sprzeciwu i nauczyciel( szkoła) nie może z tym problemem nic zrobić. Doprowadzono do takiej sytuacji w szkołach, że to rodzic decyduje o wszystkim. Bardzo często rodzic niewydolny wychowawczo, któremu dziecko dyktuje jakie zdanie ma wyrazić w szkole. Nie zdając sobie sprawy, że wyrządza krzywdę swojemu dziecku, ale przy okazji pozostałym dzieciom. Nie mówiąc o skutkach zdrowotnych. Należałoby rozpocząć poważną kampanię o szkodliwych i nieodwracalnych skutkach wielogodzinnego ślęczenia przy telefonach itp., żeby dotarło do rodziców jaką krzywdę wyrządzają swoim dzieciom.Irena Dmowska (Nowe grobice, 2024-04-09)
#236
Takie rozwiązanie proponowałem w szkole do której chodziła moja córka i nic :(Mirosław Nowak (Kielce, 2024-04-10)
#252
Należy walczyć z uzależnieniem dzieci i młodzieży od telefonów.Łukasz Cisek (Łódź, 2024-04-10)
#263
Moje dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej i chcę aby mogły się tam prawidłowo rozwijaćAnna Wróbel (Hrubieszów, 2024-04-10)
#285
Podpisuję ponieważ od 21 lat zajmuje się zawodowo bezpieczeństwem dzieci, młodzieży, szkoły i rodziny w Internecie. Znam bardzo dobrze temat i wiem, że w wielu krajach EU ten zakaz korzystania ze urządzeń ekranowych jest wprowadzony od wielu lat przez ministerstwo edukacji. U nas w wielu szkołach przez Dyrekcje i RP w konsultacji z rodzicami (wpis w Statucie), także w szkołach średnich.Jedyny wyjątek, to sytuacja, w której nauczyciel zdecyduje, że na fragmencie lekcji uczniowie mogą wykorzystać np. smartfon do liczenia na kalkulatorze, nagrania doświadczenia z chemii itp.
Na ten temat jest dużo mądrych artykułów, książek, badań i konferencji w kraju i zagranicą.
Szkoła powołana jest do uczenia, nauczania, rozwijania intelektualnego, nabywania wiedzy, umiejętności... a nie do tego, aby nauczyciel na każdej lekcji tracił czas na zwracanie uwagi, by uczniowie schowali smartfony (także dla bezpieczeństwa obu stron)...
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Ożarski (Zaczernie, 2024-04-10)
#319
Jako nauczycielka informatyki w SP, ale jednocześnie rodzic dwóch nastolatków uważam, że w Internecie jest za dużo szkodliwych treści ogólnodostępnych dla dzieci. W szkole na przerwach uczniowie zamykają się z telefonem w toalecie, ukradkiem zerkają, grają w gry online - zamiast rozmawiać ze sobą i miło spędzić czas! My dorośli musimy zrobić coś, by przerwać to problemowe korzystanie przez dzieciaki z telefonów - ogólnie z 'ekranów'!!! Jeżeli będą odgórne wytyczne może sytuacja się zmieni, bo teraz jest bardzo źle, w kwestii nadużywania korzystania przez uczniow/dzieci z telefonów. Sam zakaz nie wystarczy, należy do podstawy programowej dodać zapisy związane z nauką w szkołach 'higieny cyfrowej' oraz 'cyberzagrożeń' - rozmawiam z uczniami o tych kwestiach na lekcji, jednak zbyt mało w programie jest obowiązku nauczania takich treści!Anna Musialik (Tomaszów Mazowiecki, 2024-04-10)
#360
Jestem za zakazem smartfonów w szkołach. Dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed ekranami.Marta Forbes (Nadolice Wielkie, 2024-04-11)
#361
Ponieważ uważam że temat jest wciąż za mało poruszany w szkołach, a świadomość rodzica niewystarczająca aby podjąć interwencja.Małgorzata Kałwak-Baran (Strojec gm. Praszka, 2024-04-11)
#384
Moje dziecko w drugiej klasie podczas zielone szkoły miało kontakt z pornografią - kolega miał telefon i pokazywał co ogląda. Szkoła nie potrafi sobie sama poradzić z tym problemem.Anna Piotrowska (Niegoszowice, 2024-04-11)
#392
Moja obserwacja jest smutna, że dzieci wola spędzać czas w telefonach niż na interakcjach i zabawach z rówieśnikami. Obawiam się o to jake społeczeństwo będą w stanie zbudować nie ucząc się relacji rowniesniczych, rozwiązywania konfliktów i załatwiania spraw w prawdziwej rzeczywistości. Obawiam się również o skutki zdrowotne dla dzieciaków i wpływ ekranów na ich rozwój i bezpieczeństwo (w sieci są narażone na niebezpieczeństwa których nasze pokolenie nie znało)Ewa Nawrocka (Zaboerzów, 2024-04-11)