Skarga na działanie kierującej jednostką budżetową Miasta Stołecznego Warszawy
Warszawa, dnia 13 maja 2024 r.
Imię i nazwisko Monika Siwczyk
W imieniu: wolontariuszy
Schroniska „Na Paluchu”
im. Jana Lityńskiego w Warszawie
Sz. P. Rafał Trzaskowski
Prezydent M. St. Warszawy
Skarga na działanie kierującej jednostką budżetową Miasta Stołecznego Warszawy
Szanowny Panie Prezydencie.
Jako wolontariusze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu”, jednostki budżetowej Miasta Stołecznego Warszawy, zwracamy się do Pana w sprawie, która ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania Schroniska.
Na wstępnie chcielibyśmy wyraźnie podkreślić, że zapowiedź zatrudnienia Pani Agnieszki Maciak przyjęliśmy z dużą nadzieją na nadejście dobrych zmian, wiedząc, że wcześniej nie tylko zajmowała ona stanowisko urzędnicze, ale też kierowała fundacją prozwierzęcą. Od samego początku obecności Pani Dyrektor w Schronisku, a więc od listopada 2023 r., daliśmy jej duży kredyt zaufania, wykazując się dobrą wolą oraz chęcią wsparcia Pani Dyrektor naszym wieloletnim doświadczeniem i wiedzą w zakresie działalności na rzecz bezdomnych zwierząt w Schronisku.
Niestety, od czasu objęcia stanowiska Dyrektora Schroniska przez Panią Agnieszkę Maciak, na Paluchu dzieją się rzeczy bardzo niepokojące. Podejmowanych jest wiele działań, pozornie wymierzonych w wolontariat, które w rzeczywistości szkodzą bezpośrednio zwierzętom będącym pod opieką placówki. Wolontariusze nie są jedyną grupą osób współtworzących Schronisko, która odczuwa negatywny wpływ działań Pani Agnieszki Maciak. Strach, zła atmosfera, chaos i dezorientacja zgłaszane są także przez część pracowników.
Znalazło to wyraz w artykule portalu Wprost.pl z dnia 30 marca br., na łamach którego krytycznie odnoszą się do decyzji Pani Dyrektor Maciak tak pracownicy, jak i wolontariusze. Z uwagi na obawy przed poniesieniem konsekwencji swoich wypowiedzi, osoby te pozostały anonimowe. Sam artykuł dodajemy jako załącznik do pisma.
Przedmiotem naszej skargi są następujące działania Pani Dyrektor:
- podejmowane z naruszeniem Regulaminu Wolontariatu (dalej: Regulamin),
- wprowadzanie chaosu komunikacyjnego, w tym całkowity brak dialogu,
- destrukcja w tak wrażliwych obszarach funkcjonowania Schroniska jak promocja i system opieki behawioralnej, które są fundamentalne dla możliwości adopcyjnych zwierząt oraz ich dobrostanu w warszawskim Schronisku.
Poniżej opisujemy szczegóły dotyczące tych działań Pani Dyrektor, od momentu jej pojawienia się w Schronisku.
OBSZAR 1: REGULAMIN WOLONTARIATU
Regulamin jest prawem wewnętrznym Schroniska. Został wypracowany w 2022 r. i jest efektem uzgodnień między przedstawicielami Schroniska, Biura Ochrony Środowiska, Rady Miasta i Wolontariatu, z udziałem mediatorki. Regulamin określa: organizację i zasady funkcjonowania Wolontariatu, prawa i obowiązki wolontariuszy, Dyrektora Schroniska oraz Koordynatora Wolontariatu. Regulamin Wolontariatu jest częścią umowy, jaką Dyrektor Schroniska zawiera z wolontariuszem. Jest odpowiednikiem Regulaminu Pracy dla pracowników.
Regulamin stanowi, że nabór do Wolontariatu ma charakter otwarty i ciągły (§ 5 ust.1), jednak już w grudniu Pani Dyrektor wstrzymała tenże nabór na ponad dwa miesiące, nie informując o tej decyzji wolontariuszy. W tym czasie wiele grup prowadziło kampanie zachęcające do wstąpienia do Wolontariatu i to od osób aplikujących otrzymały one informację, że Schronisko naboru nie prowadzi. Wówczas przedstawicielki Wolontariatu w Radzie Dialogu Społecznego ds. Palucha (dalej: RDS) apelowały o zmianę decyzji, wskazując na sprzeczność z Regulaminem oraz na fatalny okres, jakiego wstrzymanie dotyczy. Okres ferii zimowych oraz wakacji letnich jest czasem wrażliwym - z jednej strony spada wówczas liczba wolontariuszy przychodzących do Schroniska z uwagi na urlopy, a z drugiej, wzrasta liczba nowych osób zainteresowanych spróbowaniem pracy wolontariusza – właśnie ze względu na wolny czas w trakcie urlopu. Wstrzymanie naboru w tych okresach prowadzi wprost do spadku liczby spacerów dla kilkuset psów, a co za tym idzie, pogorszenia ich dobrostanu. Pani Dyrektor wiedziała o tych dwóch aspektach swojej decyzji, jednak żaden z nich nie był dla niej na tyle istotny, aby decyzję zmienić. Co więcej, poinformowała ona Biuro Ochrony Środowiska, że decyzja o zamrożeniu naboru do Wolontariatu była z nami uzgadniana, co jest oczywistą nieprawdą. Informacja ta, przekazana przez Panią Dyrektor do BOŚ została sprostowana przez wolontariuszy na XVIII posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w dniu 7 lutego 2024. Ta sytuacja jest przykładem fałszowania rzeczywistości przez Panią Dyrektor, w zależności od odbiorcy.
Przypominamy, że kwestia zamknięcia naboru do Wolontariatu była w 2021 r. jednym z elementów konfliktu Wolontariatu z dyrektorem Henrykiem Strzelczykiem.
Kolejnym przykładem naruszeń regulacji wewnętrznych są decyzje Pani Dyrektor dotyczące zawieszania wolontariuszy czy rozwiązania im umów. Kwestia ta jest uregulowana w Regulaminie. Może to nastąpić wyłącznie w wyniku złożenia skargi na naruszenie Regulaminu Wolontariatu. Takie skargi są wyjaśniane przez Komisję Regulaminową, a na podstawie rekomendacji Komisji Regulaminowej podjętej w wyniku postępowania wyjaśniającego, Dyrektor nakłada kary – w tym najwyższą, czyli usunięcia z wolontariatu. Jak każda procedura, Regulamin określa terminy i wymagania formalne postępowania skargowego. Pani Dyrektor w tym zakresie również nie przestrzega Regulaminu, co zostało szczegółowo opisane w pismach Komisji Regulaminowej do Biura Ochrony Środowiska (dalej: BOŚ) oraz RDS z dnia 5 marca, 17 kwietnia, 29 kwietnia, jak również w piśmie do Pani Dyrektor z 17 kwietnia 2024 r. do wiadomości BOŚ i RDS.
Drastycznymi przejawami nieposzanowania prawa i zasad państwa prawa przez Panią Dyrektor są przypadki opisane poniżej:
a. Pismem z dnia 11 kwietnia 2024 r., znak WOL.182.15 437 24 Pani Dyrektor rozwiązała - bez zachowania okresu wypowiedzenia - umowę o współpracy na zasadzie wolontariatu z wieloletnią wolontariuszką Schroniska, Liderką Grupy Kojoty, Panią Edytą Stańczyk, zarzucając jej dopuszczenie się nieprawidłowości w trakcie procesu adopcyjnego psa Gacka (nr 995/23). Usunięcie Edyty z wolontariatu nastąpiło z rażącym naruszeniem obowiązującego Regulaminu. Zgodnie bowiem z tym dokumentem, zachowania wolontariuszy niezgodne z Regulaminem lub Kodeksem Etyki należy zgłaszać Koordynatorowi, który przekazuje zgłoszenie do Komisji Regulaminowej (§ 17 ust. 1 Regulaminu). W tym miejscu podkreślić należy, że żaden z przepisów Regulaminu Wolontariatu (ani innego aktu regulującego prawo i porządek w Schronisku) nie zezwala Dyrektorowi Schroniska na uznaniowe podejmowanie decyzji w sprawie usunięcia kogokolwiek z Wolontariatu. Zgodnie z § 17 ust. 4 Regulaminu, w uzasadnionych przypadkach (wymienionych w tym przepisie enumeratywnie), Dyrektor może jedynie zawiesić świadczenie pracy lub niektórych jej elementów w trybie natychmiastowym i niezwłocznie skierować sprawę do wyjaśnienia przez Komisję Regulaminową. Komisja przed sformułowaniem jakichkolwiek wniosków, ma obowiązek wysłuchania stron i ewentualnych świadków, a następnie na podstawie wszystkich dostępnych informacji dokonać analizy zebranych dowodów w przedmiocie skargi (§ 4 ust. 6 Regulaminu rozpatrywania skarg na naruszenia regulaminu wolontariatu). Nie tylko zatem Pani Dyrektor bezprawnie zignorowała obowiązek skierowania sprawy do Komisji Regulaminowej, ale także z premedytacją dopuściła do odebrania wolontariuszce prawa do obrony, nie wzywając jej do jakichkolwiek wyjaśnień czy przedstawienia własnego stanowiska w sprawie przed arbitralnym usunięciem jej z wolontariatu. Pani Dyrektor przypisała sobie rolę oskarżyciela i sądu.
O tym, że Pani Dyrektor wydała wyrok w tej sprawie (i poinformowała o tym społeczeństwo) dobitnie świadczy zamieszczone w dniu 18 kwietnia 2024 r. na profilu Schroniska na platformie Facebook oświadczenie dla mediów, w odpowiedzi na petycję publiczną o przywrócenie Edyty do Wolontariatu. W tym publicznym oświadczeniu Pani Dyrektor poinformowała, że wolontariuszka „dopuściła się złamania przepisów powszechnie obowiązującego prawa”. Tymczasem, zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji RP „Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe”. I to te instytucje – nie urzędnik samorządowy – mają prawo orzekania o czyjejś winie lub oczyszczenia danej osoby ze stawianej jej zarzutów. Treść tego publicznego komunikatu może zostać uznana za naruszającą dobra osobiste wolontariuszki.
Czy tak powinien zachowywać się warszawski urzędnik, którego obowiązkiem jest działanie na podstawie i w granicach prawa oraz budowanie zaufania obywatela do państwa?
b. Decyzją z dnia 11 kwietnia 2024 r. Pani Dyrektor zawiesiła w prawach i obowiązkach Panią Agnieszkę Siwczyk – kolejną wieloletnią wolontariuszkę, z grupy Psubraty, wybraną ponownie przez wolontariuszy do II kadencji w RDS. Decyzję tę Pani Dyrektor podjęła w dniu ogłoszenia wyników wyborów przedstawicieli wolontariuszy w RDS. Jako podstawę prawną swojej decyzji Pani Dyrektor wskazała przepis Regulaminu pozwalający zawiesić wolontariusza w trybie natychmiastowym w przypadku, gdy swoimi działaniami powoduje on zagrożenie dla życia lub zdrowia zwierząt i ludzi. Skargi na Panią A. Siwczyk zostały złożone przez Koordynatorkę Wolontariatu, Panią Magdalenę Kulikowską, 13 i 16 marca 2024 r. Z uwagi na brak wskazania w tych skargach poszkodowanych oraz świadków, Komisja Regulaminowa nie mogła rozpatrzyć skargi, a na wezwanie o uzupełnienie braków formalnych Koordynatorka nie odpowiedziała. Gdyby przyjąć, że Komisja Regulaminowa ma rozpatrywać skargę złożoną w dniu zawieszenia wolontariuszki, to należy wskazać, że została ona złożona po regulaminowym terminie 30 dni od zajścia, w związku z czym uległa przedawnieniu i nie mogła zostać rozpatrzona. Jeśli Pani Dyrektor uważała, że zachowanie Pani Siwczyk było tak groźne dla otoczenia, to powinna ją zawiesić niezwłocznie po powzięciu informacji od Koordynatora Wolontariatu, czyli 27 lutego br. lub niedługo potem. Koordynatorka złożyła skargi dopiero 13 i 16 marca 2024 r. Decyzję o zawieszeniu wolontariuszki Pani Dyrektor podjęła dopiero w dniu wyboru Pani Agnieszki Siwczyk do RDS (tj. w dniu 11 kwietnia 2024 r.) i przekazała wolontariuszce tuż po ogłoszeniu wyników wyborów.
c. Autorytatywną decyzją Pani Dyrektor w ostatnim czasie kolejni wolontariusze zostali zawieszeni – również w trybie natychmiastowym i bezterminowo. We wszystkich przypadkach – z pogwałceniem Regulaminu. Choć w powyższych sprawach skargi zostały skierowane do Komisji Regulaminowej – braki formalne w nich zawarte (brak informacji na temat pokrzywdzonych, dowodów, świadków), nie dawały możliwości Komisji Regulaminowej na zapoznanie się z faktami i wydanie sprawiedliwej rekomendacji. Brak odpowiedzi ze strony Schroniska sparaliżował pracę Komisji Regulaminowej. Brak rozpatrzenia sprawy przez Komisję w wyniku tego paraliżu, stanowił dla Pani Dyrektor pozór podstawy do konieczności działania przez nią poza Regulaminem i wydania całkowicie uznaniowych decyzji. Takie działanie uniemożliwiło zawieszonym wolontariuszom wyjaśnienie sprawy, skorzystanie z trybu odwoławczego, pozbawiło prawa do obrony i szansy na powrót do Wolontariatu w przewidzianym przez Regulamin trybie.
W ten sposób z przepisu § 17 ust. 4 Regulaminu, który ma pełnić funkcję prewencyjną w sytuacji realnego zagrożenia, Pani Dyrektor uczyniła narzędzie represji w stosunku do wolontariuszy, stwarzając przekonanie, że za każdy najmniejszy czyn lub jego brak, każdy może zostać ukarany na podstawie wadliwej skargi napisanej przez podwładną Pani Dyrektor – Koordynatorkę Wolontariatu, również w odniesieniu do zdarzeń mających miejsce kiedykolwiek w przeszłości.
Pragniemy zwrócić uwagę, że nie mówimy o jednostkowych przypadkach, ale o systemowym łamaniu i lekceważeniu przepisów, do respektowania których zobowiązany jest każdy urzędnik pracujący w jednostce budżetowej samorządu terytorialnego.
Taki sposób działania Pani Dyrektor, czyli z pominięciem Regulaminu Wolontariatu, miał miejsce od początku jej urzędowania, na dowód czego załączamy wyżej przywołane:
- a. skargę Komisji Regulaminowej do RDS z 5 marca 2024 r.;
- b. fragment protokołu z posiedzenia powołanej przez Pana Prezydenta Rady Dialogu Społecznego ds. Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie z 5 marca 2024 r. Na tym samym posiedzeniu Pani Dyrektor zapewniła, że dołoży wszelkich starań, by sytuacje z pomijaniem przez nią Regulaminu Wolontariatu nie powtarzały się (również zawarte w protokole). Kolejne decyzje Pani Dyrektor łamią ustalenia z tego posiedzenia;
- c. pisma KR do BOŚ i RDS z 17 kwietnia, 28 kwietnia, 29 kwietnia 2024 r.;
- d. pismo Pani Dyrektor z 17 kwietnia 2024 r.
Sposób działania Pani Dyrektor jest tym bardziej szokujący, że – jak sama podkreśla – jest doświadczonym urzędnikiem „z krwi i kości” - z doświadczeniem zawodowym zdobytym w ostatnich latach w Ministerstwie Cyfryzacji. Niestety liczne przykłady jej działania contra legem stawiają pod znakiem zapytania jej otwartość na przestrzeganie demokratycznych standardów i dialog, które powinny obowiązywać w jednostce budżetowej Warszawy – stolicy państwa będącego członkiem Unii Europejskiej.
Dlatego też zwracamy się z prośbą do Pana Prezydenta o natychmiastową interwencję w tej sprawie.
Należy zauważyć, że obydwie wolontariuszki - Edyta i Agnieszka, pracują dla warszawskiego Schroniska wolontariacko odpowiednio od ponad 7 lat i 11 lat, poświęcając swój czas, energię i środki finansowe. Mają nieocenioną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu radzą sobie z najtrudniejszymi behawioralnie i najbardziej skrzywdzonymi psami. Dzięki ich pracy nawet najtrudniejsze psy znajdują domy i nie spędzają całego życia w Schronisku.
Eliminowanie ze środowiska Wolontariatu osób z długoletnim doświadczeniem, bez racjonalnych powodów, przy całkowitym braku szkoleń dla wolontariuszy, prowadzić będzie do pogorszenia jakości opieki nad zwierzętami, ich socjalizacji, a to w efekcie przełoży się na zmniejszenie ich szans adopcyjnych. Docelowo wzrasta ryzyko spadku liczby adopcji psów trudniejszych bądź trudnych i stałego ich pobytu w warszawskim Schronisku.
Reasumując, stoimy na stanowisku, że decyzja o natychmiastowym wydaleniu Edyty Stańczyk z wolontariatu, jak i decyzje o zawieszeniach, były bezpodstawne, niezgodne z umowami i regulacjami Schroniska, niesprawiedliwe, szkodliwe społecznie, a przede wszystkim działają na szkodę podopiecznych Schroniska.
OBSZAR 2: PROMOCJA
Działania promocyjne Schroniska (w tym wykonywane przez Wolontariat) stanowią jeden ze strategicznych obszarów funkcjonowania Palucha. Jest to działalność wymagająca ścisłej współpracy z wolontariuszami z uwagi na liczbę zwierząt i skalę działalności Palucha.
Promocja zapewnia dotarcie do osób potencjalnie zainteresowanych adopcją, a także odpłatną pracą w Schronisku (jako pracownik), bądź nieodpłatną (jako wolontariusz). Dział Promocji realizował również misję edukacyjną schroniska poprzez propagowanie kastracji, odpowiedzialnych adopcji i wiedzy o behawioryzmie zwierząt. To z kolei przekładało się na sprawność funkcjonowania placówki.
Przez lata dotychczasowej działalności promocyjnej Paluchowi udało się wypracować to, co jest warunkiem sine qua non osiągnięcia ww. celów – „zakotwiczenie” w świadomości warszawiaków i mieszkańców innych części kraju (z Palucha psy i koty adoptują mieszkańcy całej Polski). Za aktualną rozpoznawalnością marki stała spójna i konsekwentna identyfikacja wizualna w charakterystycznej fioletowej kolorystyce i grafice. Zainteresowanie adopcjami z Palucha umacniały też cykliczne imprezy pod hasłem „Adoptuj Warszawiaka”. W social mediach pod tym hasłem wyszukiwane są również ogłoszenia psów.
Efekty tego modelu mówią same za siebie, a widać je na poziomie zainteresowania ofertą adopcyjną Palucha, czy w liczbie adopcji (w 2023 r. – brak statystyki za rok na stronie schroniska – wg naszych obliczeń 1335 psów i 983 koty; w 2022 r.: 1354 psy i 970 kotów; w 2021 r. – 1048 psów i 1224 koty.).
Silne zaniepokojenie budzi to, że wraz ze zmianą Dyrektora zaczęły być stopniowo wygaszane elementy rozpoznawalności wizualnej Schroniska, czyli charakterystyczny fiolet i grafika towarzyszące do tej pory komunikacji Schroniska ze światem zewnętrznym, zarówno poprzez social media, stronę WWW, a który nadal jest obecny w gadżetach takich jak koszulki wolontariuszy, kubki, kalendarze. Nowe działania promocyjne pozbawione są spójnej linii wizualnej (w dużej części stosowane są, jak się wydaje, graficzne wytwory tzw. „Artificial Intelligence”), w naszej opinii wyraźnie spadła też jakość treści tematycznych publikowanych w Internecie, przede wszystkim w mediach społecznościowych Schroniska.
Co ważne, w okresie poprzedzającym wygaszanie wspomnianej identyfikacji wizualnej, mogło dojść do naruszenia własności intelektualnej przez Dyrekcję Schroniska, jako że identyfikacja ta należy w całości do graficzki (i byłej wolontariuszki), która w poprzednich latach zaprojektowała znaną wszystkim stylistykę z rozpoznawalnym paluchowym fioletem w roli głównej. Warto nadmienić, że wszystkie projekty tworzyła ona na początku na zasadach pro publico bono, jednak z czasem Schronisko poprosiło ją o rozliczanie się na normalnych zasadach, w ramach pojedynczych zleceń, co trwało w zasadzie do drugiej połowy 2023 r. Wraz z przyjściem nowej dyrekcji i z jej inicjatywy, wolontariuszka została poproszona przez poprzedni dział promocji o przygotowanie podsumowania z dotychczasowej współpracy. Podsumowanie to trafiło do Schroniska pod koniec grudnia 2023 r. Do dzisiaj nie spotkało się z żadną odpowiedzią ze strony dyrekcji, co w praktyce oznacza, że nie podjęła ona żadnych działań zmierzających do stworzenia porozumienia określającego zasady przekazania identyfikacji, plików otwartych i ich dalszego przetwarzania w przestrzeni publicznej. Tymczasem identyfikacją tą posłużono się - prawdopodobnie bezprawnie - w trakcie promocji pierwszej odsłony akcji Adoptuj Warszawiaka w 2024 r., kiedy to identyfikacja została zrekonstruowana poprzez odejście od przyjętych czcionek i innych elementów rozpoznawczych bez zgody jej autorki, jak również obecnie na plakatach istniejących w przestrzeni miejskiej.
Brak komunikacji i zainteresowania Dyrekcji sprawnymi działaniami promocyjnymi sprawia, że to wolontariusze realizują i napędzają dzisiaj promocję Schroniska (przykładowo, profil Schroniska na Instagramie jest w niemal 100% prowadzony przez Wolontariat), a bez nich moglibyśmy mówić o całkowitym paraliżu tego obszaru. Daje to poważne podstawy do stwierdzenia, że Dyrekcja nie widzi w promocji większego sensu, uważa ten obszar za całkowicie nieistotny lub jej intencją jest znaczne ograniczenie roli społecznej w działaniach promocyjnych, stanowiących wszak siłę napędową adopcji. Przyjęcie tej ostatniej koncepcji, prowadziłoby do paraliżu promocji większości zwierząt i w efekcie przyczyniłoby się do spadku adopcji i wzrostu liczby zwierząt w klatkach.
Z tych samych powodów wyrażamy głębokie zaniepokojenie okrojonym planem akcji promocyjnych Schroniska w terenie. Chodzi o cykliczne wydarzenie miejskie „Adoptuj Warszawiaka” (AW). Na rok 2024 Schronisko przewidziało zaledwie 3 imprezy AW, podczas gdy w 2023 r. było ich zaplanowanych 8, a w 2022 r. – 6. W poprzednich latach wzrost liczby AW wynikał wprost ze wzrostu zainteresowania warszawiaków tą imprezą, przeznaczoną wyłącznie dla psów paluchowych i organizowaną w sposób taki, aby jak najwięcej zwierząt mogło pojawić się w mieście wśród osób potencjalnych adoptujących. Oprócz możliwości bezpośredniej promocji, zwierzęta miały szansę „sprawdzić się” w warunkach miejskich. Była to dla nich także odskocznia od monotonii środowiska, w którym przebywają na co dzień. Dla kocich podopiecznych Schroniska zaś, na takich akcjach były przygotowywane dedykowane stoiska, które miały na celu wzbudzenie zainteresowania kotami czekającymi na dom „na Paluchu”. Mniejsza liczba akcji, a co za tym idzie mniejsza liczba stoisk dedykowanych promocji kotów, przekłada się na zmniejszenie świadomości o kotach ze Schroniska, a co za tym idzie wzrasta ryzyko ich pobytu w Schronisku, gdzie warunki są dalekie od pożądanych (czekamy na nową Kociarnię).
Z planowanych w tym roku 9 akcji promocyjnych terenowych Schroniska, zaledwie 3 to AW. Pozostałe bazują na wydarzeniach lokalnych, organizowanych przez dzielnice lub gminy podwarszawskie. I o ile akcje edukacyjne na takich imprezach mają głębokie uzasadnienie, o tyle nie przyniosą takiego efektu jak AW. Paluch już w poprzednich latach próbował uczestniczyć w takich imprezach, jednak doświadczenie pokazało, że z uwagi na inny cel i warunki organizacji (hałas, duża liczba rodzin z dziećmi), może wziąć w nich udział najwyżej kilka psów (o ile w ogóle), zamiast kilkudziesięciu zwierząt, jak przypadku AW.
Nie można też pominąć tego, że obecnie nawet zaplanowane już wydarzenia (których terminarz został rozesłany mailowo do wolontariuszy w dniu 8 marca br.) realizowane są wybiórczo – dla przykładu, wbrew zapowiedziom, Schronisko nie wzięło udziału w „Evencie ekologicznym” na Białołęce, który odbył się 11 maja. Nic nie wskazuje również, by miała się odbyć impreza „Majówka na Powiślu – zaczytane psiaki w BUWie”, zaplanowana w terminarzu na 19 maja – zostało kilka dni do wydarzenia, a ze strony Schroniska nie ma jakiejkolwiek informacji w tym temacie. Nie tylko więc akcje promocyjne nie są realizowane, ale też nie ma żadnej komunikacji w tym zakresie.
W naszej ocenie taka polityka promocyjna Schroniska stwarza poważne ryzyko zaniku placówki w świadomości warszawiaków, a co za tym idzie spadku liczby adopcji, wzrostu liczby zwierząt w klatkach. To może prowadzić do zwiększenia wydatków i budżetu, jakiego Paluch potrzebuje na swoją działalność.
OBSZAR 3: SYSTEM OPIEKI BEHAWIORALNEJ
Na Paluchu do końca 2023 roku funkcjonował kompleksowy i spójny system opieki behawioralnej, wypracowany przez lata przez zespół behawiorystów z grupy „Żółte Boksy”. Był to system unikalny w skali kraju. System zapewniał:
a. wsparcie behawioralne zwierzętom od początku ich pobytu w Schronisku do pierwszych miesięcy w domach adopcyjnych. Opieka ta uwzględniała również wsparcie farmakologiczne dla wszystkich psów w Schronisku, których problemy behawioralne tego wymagały. System obejmował opiekę przez 7 dni w tygodniu i w sytuacjach nagłych kontakt telefoniczny bezpośrednio z behawiorystkami.
b. szkolenia dla pracowników i wolontariuszy w zakresie potrzebnym dla bezpiecznej i fachowej opieki nad zwierzętami;
c. porady behawioralne dla wolontariuszy i opiekunów zwierząt.
W wyniku decyzji Pani Dyrektor, system ten przestał istnieć od 1 lutego 2024.
Według nowej koncepcji Pani Dyrektor, w Schronisku miał zostać wprowadzony inny system wsparcia behawioralnego, w którym funkcjonować będą trzy firmy oferujące usługi – odrębnie dla Żółtych Boksów, odrębnie dla szkoleń i konsultacji dla wolontariuszy. Możliwość kontaktu adoptujących z behawiorystkami została ograniczona do kontaktu mailowego z opisem problemu, co uniemożliwia udzielenie pomocy w sytuacjach nagłych po adopcji. Naruszenie tej zasady przez Edytę Stańczyk, która w sytuacji agresji psa w domu w środku nocy przekazała kontakt telefoniczny do behawiorystki, było wskazane jako jeden z powodów usunięcia jej z wolontariatu.
Koncepcja zrodziła wiele pytań, które do dziś pozostały bez odpowiedzi. Mimo że mamy już prawie połowę 2024 r., nowy system nie powstał, pomimo deklaracji na XVIII posiedzeniu RDS z dn. 5 marca 2024, że zawiąże się on na początku kwietnia br. Wolontariusze (a przez to i psy) zostali pozbawieni wsparcia behawiorystów schroniskowych, a wsparcie dla osób adoptujących jest utrudnione. Schronisko nie organizuje już także szkoleń, które wcześniej prowadzone były regularnie i są niezbędne dla nowych wolontariuszy bez doświadczenia, aby ich praca była bezpieczna i prowadzona w oparciu o wiedzę o behawioryzmie psów.
Obecnie sytuacja jest zatem taka, że stary system opieki behawioralnej został zdemontowany, a nowy nie istnieje. Przy czym nowy, przed likwidacją starego, w najmniejszym zakresie nie był uzgadniany z wolontariuszami, którzy przecież w największym stopniu są od niego zależni.
Należy podkreślić, że funkcjonujący system opieki behawioralnej był do niedawna chlubą Warszawy i wzorem do naśladowania dla innych schronisk. Warszawiacy w szczególności cenili możliwość bezpośredniego kontaktu z behawiorystkami.
Niezbędnym elementem nowoczesnego zarządzania tak dużą organizacją w sposób zapewniający sprawne funkcjonowanie, jest komunikacja z ludźmi w niej pracującymi i tworzenie przyjaznego miejsca pracy. W przypadku Palucha dialog z ludźmi, którzy tu pracują jest tym bardziej istotny, że zarządzanie Schroniskiem przejęła osoba bez doświadczenia w pracy w takiej placówce i zarządzania tak dużym i niejednorodnym zespołem, bez wiedzy o złożoności jego funkcjonowania. Niestety dialog nie ma miejsca, o czym świadczą wszystkie powyżej opisane sytuacja (i wiele innych nie opisanych), jak również newsletter Schroniska skierowany do „Teamu Paluchowego”, w którym Pani Dyrektor próbuje skonfliktować pracowników z wolontariuszami, przekonując, że krytyka jej działań jest atakiem na pracowników, i próbujący zastraszać obydwie te grupy:
Ignorowanie przez Panią Dyrektor zapytań w sprawach bieżących Palucha, zastraszanie i skłócanie, znacząco wpływają na obecną atmosferę w Schronisku. Praca w ciągłym stresie powoduje wypalenie, obawy i ryzyko pomyłek, co w przypadku pracy ze zwierzętami jest bardzo dużym zagrożeniem.
Podsumowując, my – wolontariusze warszawskiego Schroniska, motywowani troską o los naszych czworonożnych podopiecznych i kondycję Schroniska, zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o interwencję w powyższych sprawach, w wyniku której Pani Dyrektor Agnieszka Maciak zarządzająca Schroniskiem w Pańskim imieniu będzie pełnić swoje funkcje z poszanowaniem prawa, zawartych umów i w trosce o sprawne funkcjonowanie warszawskiej placówki.
Z wyrazami szacunku
(...niżej podpisani...)
Załączniki:
- Pismo Pani Agnieszki Maciak z dnia 11 kwietnia 2024 r. wypowiadające wolontariuszce Edycie Stańczyk umowę;
- Oświadczenie opublikowane na profilu Schroniska na platformie Facebook;
- Podpisana przez 2.030 osób petycja online o przywrócenie Edyty Stańczyk jako wolontariuszki Schroniska „Na Paluchu”;
- Regulamin Wolontariatu w Schronisku;
- Załącznik nr 2 do Regulaminu Wolontariatu – Regulamin rozpatrywania skarg na naruszenia regulaminu wolontariatu;
- Protokół z posiedzenia Rady Dialogu Społecznego ds. Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie z dnia 5 marca 2024 r. ;
- Link do artykułu z dnia 30 marca 2024 r. w czasopiśmie Wprost - https://www.wprost.pl/kraj/11629267/problemy-schroniska-na-paluchu-zbyt-gwaltowna-rewolucja.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1OLgIBP6uDFkg3GVvuo152JAc7YL1wNVwBvmMHcYtzrh5RDLP4bL029Us_aem_AeD8auHYj9njgkGAcUdMHU-GTwDW8KfmawP0SIgKYsH-PZq88P0dYBWP0q32wd5cq_alRJzv9wDvzj0FfZ9f37bK
- Pismo Komisji Regulaminowej z 5 marca 2024 r.;
- Pismo Komisji Regulaminowej z 17 kwietnia 2024 r.;
- Pismo Dyrektora Schroniska z 17 kwietnia 2024 r.;
- Pismo Komisji Regulaminowej z 28 kwietnia 2024r.;
- Pismo Komisji Regulaminowej z 29 kwietnia 2024 r.;
Monika Siwczyk Skontaktuj się z autorem petycji
Autor zamknął petycję |