Poprawa bezpieczeństwa drogi do szkoły SP341
Skontaktuj się z autorem petycji
Podsumowanie obrad Okrągłego Stołu Bezpieczeństwa w SP341
2024-11-07 09:43:3625 października 2024 r. w bibliotece klas 1-3 w nowym budynku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. “Twórców Literatury Dziecięcej” przy ul. Oławskiej 3 w Warszawie zebrało się niemal 30 osób by rozmawiać o bezpieczeństwie uczniów w drodze do szkoły w ramach Okrągłego Stołu Bezpieczeństwa w SP341.
Wśród obecnych był Burmistrz Bemowa Grzegorz Kuca wraz z Zastępcą Burmistrza Maciejem Wójtowiczem i naczelnikami Wydziałów: Oświaty i Wychowania Katarzyną Załuską-Szumacher, Infrastruktury Pawłem Fiedczakiem i Inwestycji Maciejem Oleksiakiem oraz Kierownikiem Referatu Sieci i Eksploatacji Krzysztofem Świerczyńskim.
Były też Radne Dzielnicy Bemowo - Przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Monika Zawitkowska, Wiceprzewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Anna Wyganowska - Krzynówek i Wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Monika Ślusarczyk.
Społeczność szkolną reprezentowały Dyrektor Krystyna Gawrjołek oraz Zastępca Dyrektora Urszula Lipka, Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Piskórz z członkami prezydium RR i przedstawicielami rodziców.
Była delegacja z Zarządu Dróg Miejskich z Tomaszem Toszą, Zastępcą Dyrektora Biura Zarządzania Ruchem Drogowym. Naszych sąsiadów reprezentowali Dyrektor OSIR Grzegorz Surówka i Dyrektor Techniczny SBM Wardom Dariusz Bassa.
Organizatorami spotkania była Grupa Otwarte Furtki - Bezpieczna Droga do SP341, której członkowie w komplecie stawili się na miejscu.
Po powitaniu w temat wprowadził uczestników Łukasz Olszewski z Grupy Otwarte Furtki - Bezpieczna Droga do SP341, który w swoim wystąpieniu podkreślał konieczność współpracy wielu podmiotów w rozwiązaniu problemów infrastrukturalnych wokół szkoły.
Współorganizatora spotkania - Fundację Rodzic w Mieście przestawiła Agnieszka Krzyżak-Pitura, jej Prezeska, która opowiadała też o akcji #StreetsForKids #UliceDlaDzieci i koncepcji Szkolnych Ulic.
O programie Droga na Szóstkę i procesie zmian otoczenia szkół mówiła Agnieszka Nowak z Zarządu Dróg Miejskich.
W trakcie spotkania rozgorzała dyskusja, czy warto do całego procesu poprawy bezpieczeństwa podchodzić systemowo, od analizy potrzeb i spojrzenia strategicznego, czy z uwagi na ograniczony czas, rozmawiać od razu o konkretnych rozwiązaniach przygotowanych przez pracowników Urzędu Dzielnicy i wdrażać je jak najszybciej. Na prośbę przedstawicielki rodziców, którzy organizowali spotkanie, zdecydowano przeprowadzić je dalej zgodnie z zaplanowaną agendą.
Po dyskusji wyniki Ankiety zachowań drogowych przeprowadzonej wśród rodziców uczniów SP341 przedstawił Michał Prejzner z Grupy Otwarte Furtki - Bezpieczna Droga do SP341. Wyniki ankiety potwierdzają, że większość dzieci (ok. 75%) chodzi do szkoły piechotą lub jeździ rowerem / hulajnogą. W ocenie ok. 50% rodziców droga do szkoły nie jest bezpieczna, a główną tego przyczyną jest niedostosowana infrastruktura pieszo-rowerowa. Rodzice dowożący uczniów są skłonni zrezygnować z samochodu przede wszystkim pod warunkiem poprawy tej infrastruktury i skrócenia drogi do szkoły przez nowe wejścia i drogi pieszo-rowerowe.
Następnie rozpoczęły się warsztaty z mapą, podczas których zespoły złożone z osób reprezentujących różne spojrzenia identyfikowały zagrożenia bezpieczeństwa. Następnie podczas spaceru uczestnicy spotkania mogli się skonfrontować z rzeczywistym stanem infrastruktury wokół szkoły. Efektem tych prac jest Mapa problemów bezpieczeństwa w okolicy SP341 i Lista problemów bezpieczeństwa przy SP341.
Na spacerze każdy miał możliwość poczuć się jak dziecko. Specjalny peryskop pozwalał zmienić perspektywę i spojrzeć na samochody, murki i płoty oczami osoby o niskim wzroście. Dzięki zestawowi Virtual Reality prezentowanemu przez Patrycję Gryz z ZDM była możliwość immersyjnie doświadczyć zmian okolic szkolnych, oczekiwanych przez dzieci, a które zostały zrealizowane przy szkole na ul. Koncertowej na Ursynowie.
Prezentację dotyczącą zrealizowanych z sukcesem w Polsce i Europie projektów Szkolnych Ulic przedstawiała Katarzyna Kalinowska z Clean Cities Campaign Polska. Na koniec zostały omówione niektóre propozycje zmian, przygotowanych przez urzędników bemowskiego ratusza. Został także uzgodniony dalszy przebieg procesu w oparciu o metodykę Drogi na Szóstkę stosowaną w ZDM.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wkład w poprawę bezpieczeństwa naszych dzieci. Jak pokazało spotkanie, jest dużo dobrej woli do rozwiązania problemów, ale przed wszystkimi jeszcze dużo pracy. Niezmiernie liczymy na Państwa udział w kolejnych etapach prac nad poprawą bezpieczeństwa uczniów.Grupa Otwarte Furtki - Bezpieczna Droga do SP341.
Lista problemów zidentyfikowanych podczas pracy z mapą i spaceru na Okrągłym Stole Bezpieczeństwa w SP341 w dn. 25.10.2024 r. Kolejność wg Mapy problemów bezpieczeństwa. Opracowanie Grupa Otwarte Furtki - Bezpieczna droga do SP341.
1. Brak przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu Oławskiej z Wolfkego (teren SM Wola).
2. Wąskie i zatłoczone dojście do głównego wejścia szkoły od strony basenu (teren SM Wola/szkoły).
3. Parking przy głównym wejściu jest niebezpieczny dla dzieci, jest źródłem zanieczyszczenia powietrza, jest nieestetyczny (teren SM Wola).
4. Zamknięta połowa furtki pieszej przy głównym wejściu do szkoły utrudnia wjazd na podjazd dla wózków i rowerów (teren szkoły).
5. Rowery zaparkowane na podjeździe dla niepełnosprawnych (teren szkoły).
6. Zalewane miejsca parkingowe na Oławskiej (teren dzielnicy).
7. Niepotrzebny płot oddzielający teren basenu od szkoły (teren OSIR/szkoły).
8. Brak chodnika i drogi rowerowej na Oławskiej. Nieprzejezdne zaplecza sklepów i warsztatów zlokalizowanych w pawilonach (teren dzielnicy).
9. Znak zakazu rowerów, rolek i hulajnóg w okolicy budynku klas 0-3 (teren szkoły).
10. Niepotrzebna brama rozdzielająca teren szkoły starej i nowej, której nie da się w pełni otworzyć (teren szkoły).
11. Wysoki krawężnik i wąski i stromy podjazd dla rowerów w przejściu pomiędzy szkołami (teren szkoły).
12. Niebezpieczny układ drogowy w okolicy furtki przy budynku klas 0-3 uniemożliwia otwarcie furtki na stałe (teren SBM Wardom).
13. Mieszkańcy SBM Wardom muszą finansować drogę, po której jeżdżą i parkują rodzice, nauczyciele i klienci basenu (teren SBM Wardom).
14. Miejsca parkingowe zlokalizowane zbyt blisko placu zabaw (teren SBM Wardom).
15. Latarnia na środku chodnika na zakręcie Wolfkego, kręty chodnik (teren SBM Wardom).
16. Płot oddzielający Osmańczyka od Wolfkego wydłuża drogę do szkoły (teren SBM Wardom/POD KBM Południe).
17. Wąskie przejście na przedłużeniu Osmańczyka w kierunku Widawskiej, nierówny chodnik (teren SBM Wardom/SM Wola).
18. Brak ograniczenia prędkości na Widawskiej przy rondzie Saksa pomimo zakwalifikowania drogi do strefy Tempo 30 (teren dzielnicy). Szybko jadące samochody, nieprzestrzeganie ograniczenia do 20 km/h na Oławskiej, Wolfkego, Widawskiej (teren dzielnicy/SBM Wardom/SM Wola).
19. Brak widoczności na przejściu dla pieszych na Wolfkego 12 spowodowany ogrodzeniem parkingu (teren SBM Wardom).
20. Brak przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Wolfkego/Widawska (teren SBM Wardom/SM Wola).
21. Nierówne i zbyt wąskie chodniki na skośnym chodniku przez osiedle (teren SM Wola).
22. Brak oświetlenia na na skośnym chodniku przez osiedle (teren SM Wola).
23. Gęsto zaparkowane samochody ograniczają widoczność na Wolfkego (teren dzielnicy/SM Wola).
24. Kontenery PCK stoją na miejscu, gdzie mógłby być chodnik (teren dzielnicy).
25. Brak przejścia dla pieszych przy basenie (teren dzielnicy).
26. Brak oświetlenia skrzyżowania przy basenie (teren dzielnicy).
27. Brak drogi dla rowerów na Widawskiej, Wolfkego, skośnym chodniku przez teren SM Wola, wzdłuż parkingu na Osmańczyka (teren dzielnicy/SBM Wardom/SM Wola).
28. Wąska ulica Wolfkego, problem z mijaniem się samochodów (teren SM Wola).
29. Zamknięta furtka między szkołą a wejściem na basen (teren OSIR/szkoły).
30. Niepraktyczne stojaki na rowery na terenie szkoły, zlokalizowane daleko od wejścia i przez to nieużywane (teren szkoły).
Grupa Otwarte Furtki
Okrągły Stół Bezpieczeństwa w SP341 w dn. 25.10.2024
2024-10-17 11:51:44Dzień dobry,
realizując wezwanie zawarte w tej petycji Grupa Otwarte Furtki - Bezpieczna Droga do SP341 organizuje 25.10.2024 r. Okrągły Stół Bezpieczeństwa w SP341.
Obrady z udziałem Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bemowo Macieja Wójtowicza, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 341 Krystyny Gawrjołek, przedstawicieli Urzędu i Rady Dzielnicy, Zarządu Dróg Miejskich, Rady Rodziców oraz sąsiadujących ze szkołą OSIR, Spółdzielni Mieszkaniowych i ROD mają na celu zainicjowanie procesu poprawy bezpieczeństwa uczniów SP341 w okolicy szkoły.
Program spotkania obejmuje prezentację projektu Droga na Szóstkę realizowanego przez ZDM, koncepcji Szkolnych Ulic oraz warsztaty wypracowujące rozwiązanie dla okolic SP341.Okrągły Stół Bezpieczeństwa organizujemy w ramach akcji #StreetsForKids, która tego dnia odbywa się w ponad 500 miejscach całej Europy. Jej celem jest zwrócenie uwagi władz lokalnych, rodziców, nauczycieli, dyrekcji szkół na to w jaki sposób tworzymy i do czego wykorzystujemy szkolne ulice w naszych miastach.
Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/496668393127720
Dziękujemy za wsparcie!
Grupa Otwarte Furtki - Bezpieczna Droga do SP341
Grupa Otwarte Furtki