Zamknięcie przedszkoli na lipiec-sierpień 2024 w Krakowie w dzielnicy Podgórze
Skontaktuj się z autorem petycji
Spotkanie z telewizją
2024-05-24 09:33:43Dzień dobry,
Skontaktowała się ze mną Pani Agata Jędrzejczyk Dyląg z TVP Kraków. Dotarła do niej informacja o pismach i petycji. Chciałaby dziś na ten temat porozmawiać, o braku miejsc i o sytuacji rodziców.
Rozmowa dziś o godzinie 15:00. Jeśli ktoś z Państwa jest chętny to proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Katarzyna Ryniewicz
Katarzyna Ryniewicz, członek Rady Rodziców Przedszkola nr 11
Odpowiedź z Wydziału Edukacji z dnia 17.04.2024
2024-04-17 12:07:30Dzień dobry,
W związku z odpowiedzią z Wydziału Edukacji (poniżej) informuję, że będę składać skargę do Rady Miasta.
Poszukuję wsparcia prawnika lub osoby z wiedzą w zakresie prawa administracyjnego.
Pozdrawiam
Katarzyna Ryniewicz
---------------------
Dzień dobry,
odpowiadając na Pani wiadomość mailową uprzejmie informuję, że wykonywanie remontów oraz zadań inwestycyjnych jest obowiązkiem organu prowadzącego zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 ze zm.). Organ prowadzący realizuje również zadania związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolach określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1604). Zgodnie z §6 ust. 1 ww. rozporządzenia prace remontowe, naprawcze i instalacyjne w pomieszczeniach szkoły lub placówki przeprowadza się pod nieobecność w tych pomieszczeniach osób, którym szkoła lub placówka zapewniają opiekę.
Niestety zakres remontów w niektórych przedszkolach samorządowych przekroczył okres jednego miesiąca. Dlatego też Wydział Edukacji w porozumieniu z Miejskim Centrum Obsługi Oświaty oraz Dyrektorami przedszkoli - uwzględniając bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do tych jednostek - postanowił o ich wyłączeniu.
Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 2736) organ prowadzący ustala przerwę w funkcjonowaniu przedszkola w oparciu o wnioski dyrektorów przedszkoli i rad rodziców. Powyższe regulacje nie wskazują, że obowiązek zapewnienia opieki przedszkolnej, o której mowa w art. 31 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) rozciąga się na okres ustalonej przerwy wakacyjnej. Mając na uwadze jak najlepsze zaspokojenie potrzeb mieszkańców organ prowadzący opracował i przesłał 27 lutego 2024 r dyrektorom prośbę o zastosowanie ujednoliconego terminu oraz procedur rekrutacji na okres wakacyjny w krakowskich samorządowych przedszkolach. Zgodnie z ww. pismem dyrektorom zasugerowane zostało między innymi przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci z przedszkoli zamkniętych na dwa miesiące na terenie danej dzielnicy oraz rodzeństwa uczęszczającego do wyłączonego z pracy w wakacje przedszkola. Biorąc pod uwagę ww. pismo, Państwa dziecko ma pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola samorządowego na terenie zamieszkiwanej przez Państwo dzielnicy.
Zgodnie z art. 130 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) o przyjęciu dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej (…) w trakcie roku szkolnego, decyduje odpowiednio dyrektor przedszkola.
Z poważaniem,
Dariusz Domajewski
Zastępca Dyrektora Wydziału
WYDZIAŁ EDUKACJI
+48 12 616 52 00/02
dariusz.domajewski@um.krakow.pl
Katarzyna Ryniewicz, członek Rady Rodziców Przedszkola nr 11