Petycja Polaków i Ukraińców w sprawie programu rządowego Mieszkanie PLUS

Petycja do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie programu rządowego Mieszkanie PLUS - Narodowego Programu Mieszkaniowego, prowadzonego na szczeblu krajowym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz spółką celową PFR Nieruchomości S.A., który został zrealizowany w mieście Kraków przy ul. Anny Szwed Sniadowskiej w 2019 roku, ale nie oddany od tego czasu potencjalnym najemcom z Polski i Ukrainy.

 

Apelujemy o realizację w Polsce art 34 pkt. 3 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej wedle którego „W celu zwalczania wykluczenia społecznego i ubóstwa, Unia uznaje i szanuje prawo do pomocy społecznej i mieszkaniowej dla zapewnienia, zgodnie z zasadami ustanowionymi w prawie Unii oraz ustawodawstwach i praktykach krajowych, godnej egzystencji wszystkim osobom pozbawionym wystarczających środków.” Potencjalnymi najemcami mieszkań z programu MPLUS w całej Polsce są właśnie osoby pozbawione wystarczających środków, aby bez uszczerbku i problemów w innych sferach życiowych wynajmować mieszkanie na rynku komercyjnym oraz uzyskać kredyt hipoteczny.

 

Celem programu Mieszkanie plus miało być zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań na rynku Polski przez samorządy lokalne, dlatego nabór wniosków w urzędach miast był skierowany do:

 

  • Rodzin z dziećmi

  • Młodych dorosłych do 35 lat

  • Seniorów po 65 roku życia

  • Osób z niepełnosprawnościami

  • Osób rozliczające się z podatku w danym mieście

  • Absolwentów wyższych uczelni

  • Posiadaczy wkładów na książeczkach mieszkaniowych

  • Osób pozbawionych prawa do lokalu socjalnych i komunalnych

  • Repatriantów

 

Powyższe osoby wzięły udział w naborze mieszkań przy ul. Anny Szwed Sniadowskiej w Krakowie, który rozpoczął się w dniu 20 czerwca 2021 r. w Urzędzie Miasta Kraków Osiedle obejmuje 481 mieszkań zrealizowanych przez PFR Nieruchomości S.A.. Po wstępnej weryfikacji przesłano numery wniosków do potencjalnych najemców z informacją, że kolejny etap weryfikacji zdolności czynszowej będzie we wrześniu 2021 r., następnie odroczono ten etap do marca 2022r. z uwagi na potrzebę przeprowadzenia ekspertyz terenu - tereny podmokłe. Ekspertyza dotychczas nie została przeprowadzona.

Apelujemy, aby spółka PFR Nieruchomości przystąpiła niezwłocznie do realizacji weryfikacji czynszowej. Oczekujących na tę weryfikację jest około 2000 osób w sytuacji bez wyjścia. Potencjalni najemcy nie mogą planować przyszłości, posiadają dorastające dzieci, powiększają rodziny i traktują program rządowy jako poprawę warunków bytu w Polsce. Nadmienić należy, iż wnioskodawcami byli zarówno Polacy, jak i mieszkający od kilku lat w Polsce Ukraińcy. Mieszkania na rynku komercyjnym są zawyżone cenowo z uwagi na wzrost rat kredytów mieszkaniowych, wskutek czego właściciele mieszkań podwyższają czynsze. Należy też podnieść w tym miejscu kryzys spowodowany w Polsce przez wadliwe prawnie - klauzule niedozwolone w umowach na kredyty frankowe, który doprowadziły do ubóstwa 8000 tys rodzin w Polsce. Wynajem komercyjny zabiera wielu rodzinom prawie 80 % dochodów za nieduże metraże w stosunku do potrzeb, w związku z czym jedyną szansą na poprawę warunków życia, dla wielu rodzin i osób wykluczonych społecznie, był program Mieszkanie PLUS. Trwający od wielu lat kryzys mieszkań socjalnych i komunalnych skłonił wiele rodzin do wynajmu mieszkań za zawyżone stawki czynszu. Samorządy nie oferują podatnikom możliwości ubiegania się o mieszkania w obliczu kryzysu wykluczenia społecznego. Rodziny z dziećmi potrzebują przystępnych cenowo mieszkań, aby kosztem drogiego wynajmu nie ograniczać wydatków na jedzenie czy edukację.

 

Apelujemy o realizację w Polsce art 25 Deklaracji Praw Człowieka ONZ wedle którego „Każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie, dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa,starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.”

 

Ostatecznie potencjalnym najemcom mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie odebrano nadzieje poprzez całkowite wstrzymanie kolejnego etapu czyli weryfikacji czynszowej - informując wnioskodawców, że w pierwszej kolejności zrealizowane osiedle trafi do gości z Ukrainy z uwagi na działania wojenne Rosji na granicy Ukrainy z Rosją. Podkreślić należy, że potencjalni najemcy zakwalifikowani w pierwszym etapie, od momentu rozpoczęcia wojny tj. 24 lutego 2022 angażują się w pomoc gościom z Ukrainy. Co więcej słyszą o działaniach rządu w celach natychmiastowej pomocy specustawą na 18 miesięcy i potężnym wsparciu finansowaniem uchodźców przez Unię Europejską. Polacy oraz Ukraińcy mieszkający w Polsce, mając na uwadze dobro uchodźców, apelują aby spółka PFR Nieruchomości rozpoczęła niezwłocznie weryfikację czynszową i podpisywanie umów najmu, ponieważ osiedle nie zostało wybudowany z pieniędzy spółki, ale ze środków rządowych tj Banku Gospodarstwa Krajowego na ziemiach należących do Polski, dlatego nie ma możliwości prawnej, aby zmieniać zasady naboru z góry przewidzianych ustawami, w określonej perspektywie czasu, oferty skierowanej do określonej grupy obywateli Polski i obcokrajowców, którzy wzięli udział w naborze w określonym z góry czasie.

 

Niestety zarówno Urząd Miasta Kraków jak i Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie odcinają się od decyzji o dalszych etapach weryfikacji czynszowej i przydziale mieszkań. Dodać należy, że zgodnie z art 4 pkt. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmienia kodeksu cywilnego „Tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej należy do zadań własnych gminy.” Natomiast w obecnej sytuacji Spółka PFR Nieruchomości samodzielnie dokonała odstępstwa od celów Programu Mieszkanie Plus, przydzielając je wyłącznie uchodźcom, bez spełnienia przez nich żadnych warunków i spełnienia wygórowanych jak na program rządowy stawek czynszowych Dlatego tym bardziej apelujemy o pomoc i zrozumienie dwóch stron oraz zagwarantowanie rozpoczęcia drugiego etapu naboru tj. weryfikacji czynszowej oraz wyłonienia najemców z założenia przystępnych cenowo mieszkań w ramach programu MPLUS.

 


Patrycja Kłucińska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Patrycja Kłucińska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...