Całoroczne Lodowisko Szczecin - Jestem na TAK
My podpisani mieszkańcy Szczecina, aglomeracji szczecińskiej, województwa Zachodniopomorskiego zwracamy się z prośbą:
1. Zwracamy się z prośbą do Prezydenta Miasta Szczecin, Rady Miasta Szczecin, Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojewody Zachodniopomorskiego o współpracę w celu wypracowania najlepszego możliwego rozwiązania problemu braku podstawowej infrastruktury łyżwiarskiej/hokejowej (całorocznego lodowiska) w województwie Zachodniopomorskim, aglomeracji szczecińskiej, mieście Szczecin.
2. Zwracamy się z prośbą o ujęcie w planach inwestycyjnych miasta Szczecin, w nadchodzącym budżecie na rok 2025, budowy pełnowymiarowego miejskiego lodowiska całorocznego spełniającego warunki konieczne do uprawiania sportów łyżwiarskich tj.: łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, short-track i curling oraz do rekreacyjnego uprawiania łyżwiarstwa. W sytuacji przerwy wakacyjnej spełniającego warunki konieczne do uprawiania sportów wrotkarskich tj.: jazda figurowa na rolkach, hokej na rolkach oraz do rekreacyjnego uprawiania wrotkarstwa.
3. Domagamy się działań ze strony władz miasta Szczecin/Województwa Zachodniopomorskiego mających na celu wykorzystanie grantów przyznawanych przez Ministra Sportu i Turystyki na dofinansowanie budowy lodowisk.
4. Wnioskujemy o przeanalizowanie możliwości zlokalizowania całorocznego lodowiska miejskiego w Szczecinie na terenach miejskich w sąsiedztwie Netto Arena – Zespołu Obiektów Sportowych Tor Kolarski. W sytuacji braku takiej możliwości wnioskujemy o wskazanie innej nieruchomości gruntowej mogącej posłużyć do wyżej wymienionego celu (lewobrzeże Szczecina).
5. Wnioskujemy o przeanalizowanie przez Ministra Sportu i Turystyki możliwości inwestycji Centralnego Ośrodka Sportu w całoroczne lodowisko w Szczecinie. Obecnie COS dysponuje jedynie lodowiskiem w Zakopanem. Uważany, że zlokalizowanie drugiego lodowiska na północy Polski byłoby pod wieloma względami zasadne oraz pomocne nie tylko sportowcom w Zachodniopomorskim ale i całej północnej Polsce.
W chwili obecnej Szczecin/województwo Zachodniopomorskie posiada najgorsze warunki w Polsce pod względem infrastruktury lodowiskowej oraz wynikający z tego słaby rozwoju klubów sportów łyżwiarskich. Szczecin nie posiada żadnego całorocznego lodowiska (działającego minimum 8-10 miesięcy w roku). Dla porównania w Poznaniu budowane jest drugie całoroczne lodowisko, a w Łodzi trzecie! Z uwagi na zamknięcie istniejących ślizgawek/lodowisk przez 8 miesięcy w roku, wielu szczecinian zmuszonych jest wyjeżdżać do Poznania czy Berlina aby uprawiać łyżwiarstwo.
Nie podlega dyskusji fakt, że nie ma rozwoju klubów/drużyn sportowych bez infrastruktury do uprawiania sportu. W Szczecinie obecnie nie ma żadnego lodowiska dostosowanego do uprawiania curlingu i short-track (łyżwiarstwo szybkie), a rozwój hokeja czy łyżwiarstwa figurowego jest bardzo ograniczony ze względu na bardzo krótki sezon mrożenia lodowisk (około 4 miesiące). Mimo to nie brakuje sportowców i trenerów sportów łyżwiarskich.
Jesteśmy pewni, że w sytuacji powstania w Szczecinie całorocznego lodowiska bardzo szybko powstała by drużyna ligowa hokeja (zawodnicy z amatorskich/półprofesjonalnych szczecińskich drużyn jak Sparta, Gryfy, Northstars byliby podstawą takiej drużyny). Potrzeba im tylko podstawowej infrastruktury sportowej (umiejętności i zapał już mają).
Dobrze na przyszłość rokuje szkolenie w hokeju na lodzie/rolkach dzieci i młodzieży w Szczecinie, które od kilku lat prowadzi jedna z fundacji. Szczecińskie dziecięce i młodzieżowe drużyny hokeja (na lodzie czy na rolkach) startują w wielu zawodach w Polsce i w Niemczech osiągając wiele sukcesów (rywalizując z drużynami, które mają do dyspozycji lodowiska przez cały rok). Młodzi szczecińscy hokeiści są powoływani do Kadry Narodowej.
W Szczecinie organizowane są turnieje hokeja na lodzie/rolkach dla dorosłych i dzieci, oraz zawody w Ice Cross (wyścigi z przeszkodami na łyżwach) dla dzieci do lat 14-stu. Jest też wiele szkół rolkowych, a samo wrotkarstwo jest dość popularne. W Szczecinie są też świetni trenerzy łyżwiarstwa szybkiego czy figurowego, którzy dadzą rade pociągnąć rozwój tych dyscyplin, o ile będą mieli warunki rozwoju działalności treningowej (podstawową infrastrukturę). W minionym sezonie odbywały się w Szczecinie warsztaty łyżwiarstwa figurowego, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem (przekraczającym możliwości organizatorów)!
Poprawa infrastruktury łyżwiarskiej w Szczecinie otworzyłaby drogę do rozwoju klas sportowych o profilu łyżwiarskim/hokejowym w szczecińskich szkołach czy odrodzenia hokeja jako dyscypliny sportu z osobną sekcją AZS jak miało to miejsce w latach 90-tych w Szczecinie.
Szczecin jako miasto, a Zachodniopomorskie jako województwo zasługuje na to aby nie odstawać od standardu pozostałych miast w Polsce pod względem infrastruktury sportów zimowych. Utalentowani sportowcy uprawiający sporty łyżwiarskie w Szczecinie/województwie Zachodniopomorskim powinni mieć szanse rozwoju jak ich koledzy w innych miastach Polski.
Nauczeni doświadczeniem innych miast, jako środowisko łyżwiarskie wyrażamy także oczekiwanie, że koncepcja budowy lodowiska na etapie jego projektowania zostanie skonsultowana z przedstawicielami dyscyplin łyżwiarskich, tak aby obiekt, o którego budowę postulujemy posiadał konieczne funkcjonalności.
Petycje kierujemy do:
Prezydenta Miasta Szczecina
Rady Miasta Szczecin
Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
Wojewody Zachodniopomorskiego
Ministra Sportu i Turystyki
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
Stowarzyszenie na rzecz budowy całorocznego lodowiska miejskiego w Szczecinie Skontaktuj się z autorem petycji