Petycja o zatrzymanie lub zmniejszenie skali inwestycji przy ulicy Postępu 2 na Służewcu
Pan Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy
Pan Rafał Miastowski
Burmistrz Dzielnicy Mokotów
Radni Miasta st. Warszawy i dzielnic Mokotów i Ursynów
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna
Zarząd Dróg Miejskich
Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym
Warszawa, 12 listopada 2024
Petycja o zatrzymanie lub zmniejszenie skali inwestycji przy ulicy Postępu 2 na Służewcu.
Szanowni Państwo,
my niżej podpisani Mieszkańcy Służewca, Mieszkańcy Ursynowa Północnego oraz Wyczółek, zwracamy się do Państwa ze zdecydowanym protestem wobec planowanej inwestycji przy ulicy Postępu 2, która ma zostać zrealizowana w trybie Lex Deweloper, bez przeprowadzenia procedury planistycznej.
Uchwalony w 2011 r. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Służewca Przemysłowego I i II nie przewidywał na tym terenie funkcji mieszkaniowej i nie zapewnia właściwego środowiska dla takich inwestycji. Brakuje bowiem spójnej sieci terenów zielonych, rekreacyjnych i usług społecznych, oraz wydolnej komunikacji drogowej i publicznej. W związku z powyższym, w naszej ocenie Służewiec powinien zostać objęty procedurą zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby zaplanować jego zrównoważony rozwój.
W sąsiedztwie planowanej inwestycji realizowane są już liczne projekty mieszkaniowe, które znacząco zwiększą liczbę mieszkańców w tej okolicy. Wśród nich znajdują się:
• Mokopolis – 205 mieszkań (ul. Postępu 4A),
• Esy Floresy – 215 mieszkań (ul. Cybernetyki 7B),
• Hi Mokotów – 225 mieszkań (ul. Bokserska 63),
• Osiedle Bokserska I i II – 300 mieszkań (Bokserska 2)
• Progress Spot Warsaw – 453 mieszkania (ul. Postępu 5A),
• Modern Mokotów – 1600 mieszkań (pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu).
Łącznie, te inwestycje wprowadzą kilka tysięcy nowych mieszkańców, co w połączeniu z projektowaną inwestycją na ul. Postępu 2 (420 mieszkań i 474 miejsca parkingowe) doprowadzi do przeładowania infrastruktury dzielnicy. Skokowy wzrost liczby mieszkańców w tak krótkim czasie sprawi, że nie będzie możliwe zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak edukacja, opieka zdrowotna, transport publiczny czy przestrzeń rekreacyjna. Wydolność infrastruktury, w tym sieci komunikacyjnej, już teraz jest w godzinach szczytu niewystarczająca, a po zakończeniu budowy kolejnych osiedli stanie się całkowicie niewydolna. Przeciążone ulice prowadzą do korków i wydłużonego czasu dojazdu dla mieszkańców oraz służb publicznych, takich jak pogotowie ratunkowe, straż pożarna czy policja. Dodatkowy ruch zwiększy także poziom zanieczyszczeń, pogłębiając problem smogu i hałasu, które już teraz przekraczają dopuszczalne normy, z uwagi na bliską odległość od lotniska.
Niedostateczna wydolność transportu publicznego zniechęca do korzystania z niego. Konieczne są zatem modernizacje dróg, aby zwiększyć ich funkcjonalność i zapewnić bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, np. poprzez wydzielenie buspasów i stworzenie spójnej sieci dróg rowerowych oraz płynny ruch samochodowy. Mieszkańcy już wielokrotnie zgłaszali potrzebę przedłużenia ul. Komputerowej. Jednocześnie dostrzegamy, iż ulice Służewca nie są przygotowane do skierowania na nie transportu publicznego, oczekujemy zatem wskazania jak Miasto zamierza rozwiązać ten problem.
Od dawana już bowiem wiadomo, że Służewiec zmaga się z przeciążeniem dróg i transportu publicznego, brakiem miejsc postojowych naziemnych, oraz niedostateczną ilością terenów zielonych.
Przedstawiony przez dewelopera projekt, mimo obietnic o dużej powierzchni biologicznie czynnej i nowej zieleni, nie bierze pod uwagę realnych potrzeb mieszkańców. Ulica Postępu, która w tej chwili ma charakter biznesowy, nie jest przygotowana na przyjęcie takiej liczby nowych mieszkańców. Brakuje tu nie tylko odpowiednich placówek edukacyjnych (szkoły, przedszkola, żłobki), ale również zaplecza medycznego oraz obiektów kulturalnych, które w tak dynamicznie rozwijającej się dzielnicy powinny powstawać równolegle z inwestycjami mieszkaniowymi. Nawet zrealizowanie remontu i rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 191 nie wystarczy, aby pokryć potrzeby nowych mieszkańców. Nie jest to też wystarczający powód dla zrealizowania inwestycji przy Postępu 2, z uwagi na wyżej opisane problemy komunikacyjne i brak terenów zielonych. Istniejące w starej części Służewca obiekty sportowe powstały za czasów PRL i nie będą w stanie obsłużyć kolejnych kilkudziesięciu tysięcy nowych mieszkańców. Ponadto, znajdują się one po drugiej stronie ruchliwej ulicy Rzymowskiego i dostać się do nich można wyłącznie przez kładkę. Brakuje też publicznych przychodni. Mieszkańcy obawiają się również wydłużonych kolejek w placówkach pocztowych.
Warto zauważyć, że według danych GUS współczynnik dzietności w Warszawie w 2020 roku wynosił 1,58, co oznacza, że w samej planowanej inwestycji przy ul. Postępu 2 może pojawić się około 663 dzieci (zakładając, że średnia powierzchnia mieszkania wynosi 50 m²). W tej sytuacji rodzi się poważne pytanie, czy w okolicy jest wystarczająca liczba placówek edukacyjnych oraz przestrzeni dla dzieci i młodzieży.
Planowana inwestycja znacząco wpłynie również na charakter tej części dzielnicy. Wysokość budynków (od 7 do 12 pięter) oraz ich gęsta zabudowa sprawią, że przestrzeń publiczna, jaką obecnie mamy do dyspozycji, zostanie znacznie ograniczona. Choć deweloper zapewnia o posadzeniu nowych drzew, 43 nowe drzewa i zachowanie 60 istniejących nie zrekompensują ubytku przestrzeni zielonej. Dodatkowo, w wyniku zbyt bliskiego usytuowania budynków, mieszkańcy nie będą mogli liczyć na odpowiedni dostęp do światła dziennego, co pogorszy komfort życia zarówno nowych, jak i obecnych mieszkańców okolicznych budynków, takich jak te przy ul. Bokserskiej 56.
Zmiany te będą miały również negatywny wpływ na intymność i prywatność mieszkańców – szczególnie w przypadku tzw. "okna w okno", co w praktyce oznacza brak komfortu zarówno dla osób zamieszkujących nowe inwestycje, jak i dla tych, którzy mieszkają w okolicznych blokach.
Zgadzamy się, że dzielnica Mokotów, podobnie jak inne części Warszawy, potrzebuje rozwoju i modernizacji. Niemniej jednak tempo tego rozwoju nie może odbywać się kosztem jakości życia mieszkańców. Nagły i skokowy wzrost liczby mieszkańców w tej okolicy bez odpowiedniej rozbudowy infrastruktury nie jest zrównoważony i grozi negatywnymi konsekwencjami na wielu poziomach. Zmiany w charakterze tej dzielnicy muszą być wprowadzane stopniowo, aby zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki do życia, a miastu możliwość rozwoju w sposób uporządkowany i przemyślany.
Mając na uwadze powyższe argumenty, apeluję do Państwa, abyście rozważyli możliwość zmniejszenia skali inwestycji przy ul. Postępu 2. Każde piętro mniej w tej inwestycji pozwoli na większą równowagę w rozwoju dzielnicy i zapewni większe szanse na dostosowanie istniejącej infrastruktury do rosnącej liczby mieszkańców. Proszę także o uwzględnienie propozycji wszczęcia procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Służewca, a w ostateczności wstrzymania lub opóźnienia realizacji inwestycji do momentu, gdy zostaną spełnione podstawowe wymagania dotyczące infrastruktury drogowej, komunikacyjnej oraz potrzeby mieszkańców w zakresie dostępu do usług społecznych i terenów zielonych.
Oczekujemy przedstawienia rzetelnej opinii BAIPP oraz MKUA, BZRD i ZDM o tej inwestycji, min. rzetelnych badań przepustowości dróg oraz przedstawienia nam planu na spójną infrastrukturę drogową, rowerową i publiczną, która jest niezbędna w przypadku realizacji inwestycji mieszkalnych oraz wskazania działek na Służewcu, na których władze Miasta zrealizują niezbędne dla inwestycji mieszkaniowych usługi publiczne, sportu i rekreacji oraz teren zieleni parkowej.
Wierzymy, że przy odpowiednim zaangażowaniu władz Miasta oraz Radnych możliwe jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju Służewca, który stanie się dzielnicą przyjazną i funkcjonalną zarówno dla obecnych, jak i przyszłych jej mieszkańców.
Z wyrazami szacunku,
Magda Żebrowska, Aleksander Bociong Skontaktuj się z autorem petycji