Gdańsk Żabianka - zaprzestanie koszenia trawników w czasie suszy

Jako mieszkańcy Osiedla Młodych/Żabianka i członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodycha i spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka, stanowczo sprzeciwiamy się wydatkowaniu pieniędzy spółdzielni na koszenie trawy w czasie suszy.

350118558_254714053805275_2012637875752562823_n.jpg

Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów w Europie. Z roku, na rok, poprzez niedopowiednie zarządzanie zasobami oraz katastrofę klimatyczną, nasz kraj pustynnieje.

Statystycznie na jednego Polaka rocznie przypada ok. 1600 m3 wody, nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach UE. Nasze zasoby  porównywalne są z Egiptem.

Czy w Polsce jest susza?
W północnej i zachodniej Polsce są już obszary, gdzie wskaźnik wilgotności względnej spadł poniżej 30%, co oznacza poważne wyczerpywanie się zasobów wodnych zgromadzonych głównie zimą i wczesną wiosną. Na aktualną sytuację niekorzystnie wpływa również silny wiatr, który dodatkowo osusza warstwę przypowierzchniową gleby, szczególnie ważną dla roślin w trakcie trwającego sezonu wegetacyjnego. Dodatkowo, utrzymujące się dość wysokie wartości temperatury powietrza powodują zwiększone parowanie wody z gleby, rośnie również zagrożenie pożarowe. W północnej Polsce występują regiony, gdzie miesięczne sumy opadu w maju nie przekroczyły 15 mm, co świadczy o ogromnym deficycie wody.

 

Czemu koszenie w czasie suszy szkodzi zieleni?

349372357_1361357307760677_8799345517691344351_n.jpg
Tak! Materiały możemy znaleźć nawet na sronach rządowych:
Natomiast w okresach intensywnej suszy, której w okresie letnim zazwyczaj towarzyszy wysoka temperatura powietrza, niskie koszenie trawnika prowadzi do nadmiernego pylenia z odsłoniętej powierzchni. Zbyt nisko przycięta nie rozkrzewia się, lecz zaczyna zasychać.
Wydaje się, że w takich warunkach, z jakimi mamy do czynienia w chwili obecnej, należałoby ograniczyć koszenie trawników do tych miejsc, w których jest to konieczne (np. ze względów bezpieczeństwa).

 

Dlaczego potrzebujemy trawy zamiast piasku?

349568075_920199472613710_2154266212081439485_n.jpg

Bioróżnorodna zieleń (czyli nie krótko ścięta trawa, tylko kwiaty, różne gatunki traw) to po pierwsze, więcej zapylaczy, które robią miód, które zapylają warzywa i owoce, to też inne robaczki, jak biedronki, które zjadają mszyce czy mrówki i larwy motyli, które zjadają kleszcze.
 
 
Wysoka, zielona, dobrze ukorzeniona trawa, to niższa temperatura, gdyż trawa nie nagrzewa się tak, jak piasek, a woda zgromadzona w roślinach paruje ochładzając powietrze.
To też lepsza retencja wody, bo więcej wody zatrzymuje się w miejscach, gdzie są głębsze korzenie, czyli nie leci wszystko do studzienek, które później wybijają, nie zalewa i nie wkurza kałużami.
Zatrzymana dzięki korzeniom w glebie woda, oznacza, że nie ma łysych placków ziemi, nie ma kurzu, brudu, pyłu. Tego pyłu i piasku, który mamy obecnie okazję obserwować.

Kolejnym plusem niekoszonej, różnorodnej trawy, jest oczyszczanie powietrza i walka ze smogiem. W kraju, gdzie rocznie przez smog umiera ok 40000 ludzi, powiedziałabym, że to dość ważna kwestia.
 
To też kwestia dobrostanu człowieka, naturoterapii, chociażby patrzenie na zielone rośliny pomaga w odprężeniu wzroku.
 
 Ale musimy zacząć myśleć o tym, że to nie kwestia estetyki, a kwestia poziomu naszego życia.
 

Skoszona zbyt wcześnie trawa nie zdoła wydać nasion, co oznacza, że jej jakość i różnoroność będzie z roku na rok gorsza.

A co z kosztami?
Koszenie trawy to koszty, które płacimy zupełnie bez sensu, wręcz szkodząc przyrodzie i niszcząc zieleń.

Jako mieszkańczy i członkowie nie zgadzamy się z takim wydatkowaniem pieniędzy społdzielni i apelujemy i lepsze zarządzanie pielęgnacją zieleni na terenie osiedla.


Źródła:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/polska-pustynia-europy.html
https://swiatoze.pl/ubostwo-zaczyna-sie-od-wody-czyli-o-suszy-w-polsce/
https://agrometeo.imgw.pl/monitoring/susza_glebowa
https://www.gov.pl/web/susza/ogranicz-koszenie-trawy-w-czasie-suszy
https://stopsuszy.imgw.pl/susza-a-koszenie-trawy/

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Magdalena Gill będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...