Oficjalne pismo grupy absolwentów na kierunku Psychologia Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych “Varsovia”

Szanowni Państwo,
obecny list jest oficjalnym pismem w imieniu grupy 356 absolwentów na kierunku Psychologia Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych “Varsovia” - wcześniej Collegium Humanum (7PSLM-B-ONLINE, rocznik 2021, studia jednolite magisterskie niestacjonarne 2,5 letnie dla licencjatów i magistrów), zrzeszonych na komunikatorze Messenger. W ramach współpracy uczelni ze studentami prosimy o udostępnienie nam harmonogramu prac PKA, które mają odbyć się w dniach 25-26.10. 2024 r. i udzielenie zgody na obecność podczas spotkania Komisji ze studentami naszych przedstawicieli. Jednocześnie załączamy do wiadomości wszystkie osoby, które prosimy o wsparcie i pomoc w doprowadzeniu do wydania studentom dyplomów, kart przebiegu studiów, wpisania uzyskanych ocen do systemu i wznowienie procesu obron prac dyplomowych.

Pismo wysyłamy do następujących osób:
1. Pan Bartosz Klepacz
2. Pani Magdalena Stryja
3. Pan Kamil Czarnecki
4. Pani Paulina Pietrzyk-Kowalec
5 .Pani Teresa Panas
6. Pan Dariusz Wieczorek
7. Pan Piotr Żak
8. Komisja PKA
9. Rzecznik Praw Obywatelskich

Chcemy przekazać Państwu własne stanowisko w zaistniałej sprawie, która toczy się już od marca 2024 r. 
Jesteśmy zdziwieni brakiem odpowiedzi na nasze pismo, wysłane do Pani Dyrektor Instytutu Psychologii, Pani Pauliny Pietrzyk-Kowalec dnia 28.09.2024 r. wraz z załączoną wiadomością do Pana Cezarego Oczykowskiego. Pismo powstało po rozmowie reprezentującej nas studentki z Panem Cezarym Oczykowskim w BOS, w dniu 27.09.2024 r. Deklarowaliśmy w nim pomoc w dostarczeniu szczegółowych informacji o uzyskanych przez nas ocenach z zaliczeń w semestrze IX i X w poszczególnych grupach specjalnościowych. Większość z nas nie ma wpisanych ocen do obecnego systemu BAZUS za ten okres naszej nauki z niewiadomych dla nas przyczyn, ponieważ z wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, do zaliczeń i egzaminów podchodziliśmy w zerowych bądź pierwszych terminach. Narracja nowych władz uczelni, że weryfikacja trwająca już ponad pół roku jest wykonywana w wyniku "wykrycia rażących nieprawidłowości" zupełnie nas nie przekonuje i godzi w naszą sytuację osobistą już zdecydowanie zbyt długo. Reprezentująca nas studentka po wizycie w BOS w dniu 27.09.2024 r. Panu Cezaremu Oczykowskiemu - osobie oddelegowanej przez BOS do obsługi systemu informatycznego BAZUS na kierunku PSYCHOLOGIA dostarczyła wiele dowodów na zdawane przez nas przedmioty, w tym przedstawiła notatki z poszczególnych przedmiotów, listy studentów z naszych grup specjalnościowych, linki do naszych prac zaliczeniowych wysyłanych do wykładowców w chmurze, szczegółowe informacje o terminach uzyskiwanych zaliczeń z ćwiczeń i wykładów, nazwiska naszych wykładowców, które mogłyby usprawnić proces wpisywania naszych, uzyskanych zgodnie z prawem iw wyznaczonym terminie ocen do BAZUSA. Działania te podjęliśmy w przekonaniu, że paraliż procesu wpisywania ocen z protokołów wynika wyłącznie z niewydolności tego systemu informatycznego, a nie ze złej woli kogokolwiek. Niestety, w odpowiedzi otrzymaliśmy CISZĘ, a termin odpowiedzi urzędowej przewidziany prawem minął.


Wobec powyższego, mimo naszej dobrej woli i cierpliwości, narażonej na ogromny szwank od czasu zakończenia przez nas X semestru nauki, tj. od marca 2024 r. czujemy się traktowani w sposób niedopuszczalny w państwie, w którym obowiązuje Konstytucja. Czujemy się oszukiwani, czego przyczynę opisujemy poniżej.


Każdy z nas pracę magisterską oddał w przewidzianym na to terminie, zdaliśmy wszystkie egzaminy i otrzymaliśmy zaliczenia z wszystkich przedmiotów znajdujących się w planie studiów, uiściliśmy wszystkie opłaty, a nasza sytuacja zawodowa jest sparaliżowana. Dzieje się to w sytuacji, kiedy w Polsce statystyki prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży rosną, a potrzeby pracy psychologów wśród polskiego społeczeństwa narastają w zatrważającym tempie. Powstrzymywanie nas zatem przed wejściem na rynek pracy traktujemy w kategoriach działania na szkodę zarówno naszą jak i polskiego społeczeństwa. Pragniemy zaznaczyć, że osoby z naszego kierunku reprezentują kadrę NAUKOWĄ, która potwierdziła już swoje kompetencje zdobywając wcześniej wyższe wykształcenie (są wśród nas lekarze, prawnicy, wykładowcy, psychoterapeuci). Jesteśmy dojrzałymi, odpowiedzialnymi ludźmi, z pasją i pragniemy nieść pomoc obywatelom, korzystając z bogactwa swojego doświadczenia naukowego, zdobytego na kilku kierunkach kształcenia. Biletem wstępu na jednolite, magisterskie studia psychologiczne w przyspieszonym trybie były nasze dyplomy magistrów i/lub licencjatów, co świadczy o tym, że osoby na naszym kierunku cechuje ponadprzeciętny poziom inteligencji i zaangażowania w swój rozwój naukowy. Studia były trudne i ciężkie. Poświęciliśmy wiele godzin pracy własnej, co kosztowało nas wiele wyrzeczeń w często niełatwym także życiu osobistym ale było warto ponieważ  uczestniczyliśmy w wartościowych wykładach z wieloma wybitnymi i zasłużonymi wykładowcami.Kopię listu wysłanego do Pani dyrektor Instytutu Psychologii, Pani Pauliny Pietrzyk-Kowalec po rozmowie reprezentującej nas studentki z pracownikiem BOS, Panem Cezarym Oczykowskim, wysłanego dnia 28.09.2024 r. zamieszczamy w osobnym załączniku.


Chcielibyśmy nakreślić Państwu przebieg spotkania z Panem Cezarym Oczykowskim tego dnia, aby unaocznić rodzaj problemów, na jaki natrafiła studentka naszego roku w kontakcie w pracownikiem BOS, dotyczących naszej sytuacji na uczelni.
Przed wysłaniem pisma z dnia 28.09.2024 r. studentka udała się osobiście do BOS dwukrotnie z laptopem: 26 i 27.09.2024 r.  27.09.2024 r. odbyła rozmowę z Panem Cezarym Oczykowskim, trwającą około dwóch godzin. Studentka poprosiła o sprawdzenie, dlaczego na jej koncie nie widać przedmiotów specjalnościowych. Pan Cezary był bardzo zaskoczony zaistniałym stanem rzeczy, mianowicie destabilizacją informatyczną w systemie BAZUS. Wyraźnie chciał pomóc, ale zaznaczył, że ma bardzo wiele, innych obowiązków służbowych, co utrudnia pracę nad zaistniałym chaosem informatycznym w tym systemie, na naszym i innych kierunkach. Pan Oczykowski odblokował w systemie BAZUS nasze przedmioty specjalnościowe, które nagle stały się widoczne na wirtualnym koncie uczelnianym, ale bez ocen. Studentka została poinformowana, że protokoły z przedmiotów specjalnościowych zostały właśnie otworzone dla wykładowcy na jeden miesiąc i są gotowe do wpisania naszych ocen, o czym studentka niezwłocznie poinformowała wykładowczynię prowadzącą z nami większość przedmiotów specjalnościowych. Po próbie wpisania tychże ocen przez wykładowcę studentka otrzymała informację zwrotną, że osoba ta wciąż nie widzi tych protokołów w BAZUSIE, mimo że "są otwarte" i nie może wpisać uzyskanych przez nas ocen, ponieważ nie są one otworzone imiennie i są w jakiś sposób nadal "zablokowane".  
Rozmowa z Panem Cezarym utwierdziła studentkę nas reprezentującą w przekonaniu, że wszystkiemu winien jest system BAZUS, czyli niewydolny system informatyczny i brak komunikacji pomiędzy pracownikiem BOS a wykładowcami, mającymi ogromne problemy techniczne z wpisywaniem ocen. Studentka nie widziała tam żadnej złej woli ani po stronie pracownika BOS, ani po stronie wykładowcy, który próbował wpisać oceny zgodnie z protokołami, ale po prostu nie mógł z powodów technicznych.


Dodatkowo problemem na naszym kierunku stała się sytuacja, w której Pani Whiteman zdeponowała wszystkie protokoły z ocenami w kancelarii prawnej. Wygląda na to, że niektórzy wykładowcy w wyniku decyzji nowych władz uczelni i narracji wszechobecnego przestępstwa po prostu przestraszyli się wykonywania swoich naturalnych obowiązków służbowych, zwłaszcza, że z powodów technicznych nie mogli sobie poradzić z wpisywaniem naszych ocen (ponieważ nie otrzymali od marca jasnej i przejrzystej instrukcji jak to robić).  Stąd też reprezentująca nas studentka w imieniu naszego kierunku zaproponowała szereg działań, które przy dobrej woli nowych władz uczelni powinny szybko usprawnić proces wpisywania zdobytych przez nas ocen. Niestety, postępu nie widać, dobrej woli także, skoro nie otrzymujemy nawet odpowiedzi na nasze oficjalnie kierowane pisma. 


Oczekujemy informacji na temat postępów prac związanych z wpisywaniem naszych ocen z zaliczonych przedmiotów w ostatnich dwóch semestrach naszej nauki, tj. IX i X, które są wynikiem tylko i wyłącznie problemów technicznych lub/i innych, ale wynikłych jedynie po stronie Uczelni Collegium Humanum (obecnie Varsovii), a nie po naszej stronie. Pokrzywdzonymi jesteśmy tu nie tylko my - studenci, ale całe społeczeństwo, które nie może korzystać z usług tak potrzebnych dzisiaj zwłaszcza w szkole psychologów. Niekonsekwencja nowych władz idąca w kierunku podważania naszych kompetencji dotyczy także sytuacji osób, które "zdążyły" uzyskać dyplomy i karty przebiegu tych samych studiów, które kończyliśmy my wszyscy. Nasz starosta roku, Damian Kupczyk, który nadal stara się pomóc swoim kolegom, zawieszonym w próżni tajemniczej weryfikacji pełni funkcję w Ministerstwie na podstawie dyplomu uzyskanego w tejże uczelni. Dlaczego więc reszcie studentów odmawia się prawa do korzystania ze zdobytych kompetencji?


My, jako studenci nie ponosimy za chaos w BAZUSIE żadnej winy i jesteśmy najbardziej pokrzywdzoną grupą osób w konflikcie pomiędzy starymi a nowymi władzami uczelni. Wszystkie zaliczenia zdobyliśmy uczciwie i oczekujemy sprawnego rozwiązania naszych problemów, abyśmy mogli jak najszybciej zacząć służyć polskiemu społeczeństwu świadcząc pomoc psychologiczną, która jest bardzo potrzebna Polakom, zwłaszcza młodzieży; potrzeby te zwiększają się w Polsce w zatrważającym tempie, na co wskazują statystyki i nie mają żadnej konotacji politycznej. Ogromną przykrość sprawia nam to, że nasza grupa kojarzona jest ze "starą władzą", a nowe roczniki z "nową władzą". My jako psychologowie, odznaczający się wysokim poziomem etyki zawodowej nie sympatyzujemy z ugrupowaniami politycznymi. Świadcząc pomoc psychologiczną, widzimy człowieka, nie pytamy o jego przynależność polityczną. Praca psychologiczna, jaką pragniemy wykonywać sięga znacznie głębiej niż przynależność partyjna.


Jako duża grupa studentów czujemy się oszukani, dlatego że decyzja nowych władz o wstrzymaniu procesu obron i niewydawaniu dokumentów była argumentowana wydaniem zarządzenia przez prokuraturę, o czym byliśmy informowani na piśmie w komunikatach uczelni przez ostatnie pół roku. Czekaliśmy cierpliwie na rozstrzygnięcia prokuratury, a okazało się finalnie, że takiego zarządzenie prokuratura nigdy nie wydała. Są wśród nas koledzy, którzy z pomocą swoich prawników ustalili, że prokuratura nigdy nie wydała takiego zarządzenia. Nie ma ani jednego pisemnego dokumentu ze strony prokuratury nakazującego władzom uczelni wstrzymanie procesu obron i niewydawania dokumentów poświadczających ukończenie studiów wyższych na kierunku psychologia. Wniosek nasuwa się tylko jeden: nowa władza uczelni podjęła taką decyzję sama, zasłaniając się prokuraturą. Dlaczego? Sprawy zaszły za daleko i wielu studentów przygotowuje pozwy z powództwa cywilnego przeciwko nowym władzom uczelni za działanie na szkodę studentów. W przypadku braku możliwości dokończenia studiów będziemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej, w tym zadośćuczynienia za niewywiązanie się uczelni z umowy oraz utracone korzyści.
Nie jesteśmy grupą młodych studentów, nie utożsamiamy się z określeniem "patostudenci z patouczelni". Jesteśmy osobami dojrzałymi, mającymi duże doświadczenie życiowe i wiedzę, jak przebiegają procesy polityczne likwidowania i przejmowania "patouczelni".


Wyrażamy swoją dezaprobatę co do działań opartych na po prostu już nudnej dla wszystkich narracji wszechobecnego przestępstwa, nie mającego oparcia w faktach, przynajmniej w sprawach uzyskiwania ocen przez studentów. Jesteśmy zniesmaczeni całą tą sytuacją, która przypomina przetrzymywanie nas studentów jak zakładników. Oczekujemy natychmiastowego działania w kierunku odblokowania procesu obron, wydawania dokumentów w tym dyplomów i kart przebiegu studiów. Natomiast jeśli to nie nastąpi, kolejnym krokiem z naszej strony będzie protest składający się z wszystkich studentów zawieszonych w próżni czasowej oraz ich rodzin. Apelujemy o zakończenie szaleństwa pt. niekończącej się "weryfikacji", zabierającej czas, energię i zdrowie naszym studentom i wykładowcom Collegium Humanum - Varsovii  i o podjęcie dialogu z nami studentami.

Z poważaniem studenci.

 

ZAŁĄCZNIK:

List wysłany do dyrektor Instytutu Psychologii dn. 28.09.2024

Prosimy o kontaktowanie.sie z naszymi przedstawicielami:
Malgorzata Piotrowska
Tel. 502142869
mail: gosieniap@o2.pl

Ilona Szczypinska
Tel. 502 094 221
mail: ilonaszczypinska11@o2.pl


B. Klepacz, M. Stryja, D. Wieczorek, P. Pietrzyk-Kowalec    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że B. Klepacz, M. Stryja, D. Wieczorek, P. Pietrzyk-Kowalec będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...