Petycja w/s równego traktowania pracowników OPS i CUS w dofinansowaniu wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego.

 Rada Ministrów Uchwałą NR 62 z dnia 19 czerwca 2024 r. ustanowiła rządowy Program "Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024-2027".  

W podstawie prawnej Programu zawarto, że dofinansowanie wynagrodzeń ma dotyczyć pracowników określonych w tym programie, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w tym pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej wykonujących zadania określone w art. 18 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Jako adresatów Programu wskazano pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy.  

Pominięta w tym Programie grupa ,,niekluczowych” pracowników, poczuła się jak gorszy sort pracowniczy, pomimo wymagań jakie się wobec tej grupy stawia. Dla przypomnienia i uświadomienia:  

Realizacja jakich aktów prawnych przeszła przez ,,ręce” pracowników tych nie ,,kluczowych” i znajomości czego się od nas wymaga/ło:

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w tym: -zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego i fantastyczny mechanizm złotówka za złotówkę - zasiłek pielęgnacyjny - świadczenie pielęgnacyjne - specjalny zasiłek opiekuńczy - świadczenie rodzicielskie - jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka ( w ww. realizowanych świadczeniach postępowanie koordynacyjne, zobowiązanie do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń)

2. Rządowy program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne w tym: -Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne

3. Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów

4. Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

5. Ustawa z dnia 17 grudnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym

6. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym – tu należy wspomnieć, że to jedyny dodatek, za który realizatorzy jak i oczywiście ,,kluczowi” pracownicy zostali docenieni finansowo za pracę (wówczas nie było kluczowi/nie kluczowi)

7. Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r.

8. Uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dobry start”

9. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego

10. Ustawa z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

11. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

12. Ustawa z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „za życiem”

13. Ustawa z dnia 15 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

14. Ustawa z dnia 23 maja 2024r. o bonie energetycznym oraz zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego

15. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. prawo ochrony środowiska - art. 411 ust. 10g-10s – Program Czyste Powietrze 16. Ustawa z dnia 5 grudnia 2014r. o karcie dużej rodziny

17. Ustawa z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

18. Ustawa z dnia 19 grudnia 2023r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

19. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r.

20. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych 21. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych

22. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

23. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

24. Ustawa z dnia 7 lipca 2003 r. o świadczeniu wspierającym    

W mediach Pani Minister tłumaczy, że nie jesteśmy pracownikami ośrodków pomocy społecznej pomimo zawartej umowy o pracę gdzie jako pracodawca wskazana jest właśnie ta jednostka organizacyjna. Wobec tych tłumaczeń gdzie jesteśmy zatrudnieni? - Pani Minister tłumaczy w sektorze pomocy społecznej.  

Odpowiedzialność za niskie wynagrodzenia sektora pomocy społecznej przerzuca się na samorząd. Tutaj rząd wsparcia nie przewiduje, pomimo tego że wykluczeni pracownicy realizują zadania zlecone właśnie z administracji rządowej.  

Rozgoryczenie środowiska pracowników pominiętych z systemu motywacyjnego jest ogromne tym bardziej, że ta dyskryminacja jest wynikiem działań ministerstwa pracy. Tego resortu, który wydawałoby się ma stać na straży równości, godnego traktowania wszystkich pracowników. Ministerstwa polityki społecznej, które lekceważąco odnosi się do naszej pracy tak nisko ją oceniając w całym systemie pomocy społecznej. Niżej niż pracę osób zatrudnionych do obsługi technicznej i organizacji funkcjonowania ośrodków.  

Skoro my pracownicy świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych nie przyczyniamy się do należytego funkcjonowania ośrodka, to może masowo powinniśmy przełączać każdy telefon, odsyłać klientów do koleżanek z drugiego pokoju czy biurka wskazując, że nie jesteśmy ,,kluczowymi” pracownikami ośrodka pomocy społecznej lub poprosimy o to sekretarkę, panią sprzątającą bo są ,,kluczowymi” pracownikami, tylko od nich nie wymaga się obszernej wiedzy i to nie do nich przychodzi klient.  

Zupełną hipokryzją jest podawanie w mediach informacji cyt. ,,Mamy już sygnały z samorządów, które dla pracowników nieobjętych dodatkami rządowymi przygotowują podwyżki ze swoich budżetów” – jest to informacja dla zamydlenia oczu, zupełnie nieweryfikowalna ale poklask i jakieś tłumaczenie idzie w świat.  

Podział  pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej porównać można do takiego przykładu: przyznać dodatki dla nauczycieli ale tych ,,kluczowych”, natomiast jednej grupie nie, bo uczą np. j. polskiego.    

WNOSIMY O PODJĘCIE DZIAŁAŃ ZARADCZYCH I ZMIANĘ PRZEPISÓW SKUTKUJĄCYCH OBJĘCIEM DODATKIEM WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SEKTORA POMOCY SPOŁECZNEJ.  

My ,,niekluczowi” - gorszy sort  


Pracownicy świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Grupa na FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61561838463257    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Pracownicy świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Grupa na FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61561838463257 będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...