Sprzeciw wobec likwidacji WDŻ
Prezes Rady Ministrów
Donald Tusk
Minister Edukacji Narodowej
Barbara Nowacka
Panie Premierze,
Pani Minister,
jako nauczyciele oraz rodzice zaangażowani w edukację i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, zwracamy się z żądaniem wstrzymania likwidacji przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie (dalej: WDŻ) oraz zaprzestanie wprowadzenia zajęć Edukacji zdrowotnej (dalej: EZ).
Wprowadzenie EZ wiąże się z usunięciem treści prorodzinnych promowanych przez WDŻ i zastąpieniem ich przekazami antyrodzinnymi. Podstawa programowa EZ marginalizuje rodzinę, deprecjonuje jej wartość i ukazuje ją wyłącznie w kontekście negatywnych zjawisk. Jest to zmiana koncepcji człowieka, rodziny i społeczeństwa, która negatywnie wpłynie na wartości przekazywane naszym dzieciom.
Ponadto proponowany nowy przedmiot EZ nie realizuje swojej delegacji ustawowej wskazanej w Rozporządzeniu MEN w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego z dnia 5.02.2025 MEN (nr z wykazu 61), czyli zapisów Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. z 2022 r. poz. 1575). Edukacja zdrowotna to bowiem przedmiot w istocie swej antyrodzinny, antymałżeński i antyprokreacyjny, więc wręcz sprzeczny ze wskazaną delegacją ustawową, co zostało wykazane w analizie Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły:
https://www.ratujmyszkole.pl/nasza-analiza-nowego-rozporzadzenia-w-sprawie-edukacji-zdrowotnej/
Wspomnianą delegację ustawową realizuje dotychczasowe WDŻ, które jest wypełnieniem ustawowego obowiązku szkoły i wynika z faktu uznania przez ustawodawcę, że życie jest fundamentalnym dobrem człowieka, a troska o życie i zdrowie należy do podstawowych obowiązków państwa, społeczeństwa i obywatela.
Realizacja treści programowych zajęć WDŻ stanowi spójną całość z pozostałymi zadaniami wychowawczo - profilaktycznymi szkoły, a w szczególności wspiera wychowawczą rolę rodziny, promuje integralne ujęcie ludzkiej seksualności, kształtuje postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne.
WDŻ od lat pełni funkcję profilaktyczną i cieszy się wysokim stopniem akceptacji wśród rodziców o różnych poglądach, co zostało potwierdzone reprezentatywnymi badaniami, w tym przeprowadzonymi przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod kierownictwem minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej.
Tymczasem w zaproponowanej EZ zupełnie nieobecne są zagadnienia dotyczące wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej, zignorowano zarówno wspieranie wychowawczej roli rodziny, promowanie integralnego ujęcia ludzkiej seksualności, jak również kształtowanie postaw prorodzinnych i prospołecznych.
Nie zgadzamy się z uzasadnieniem wprowadzenia nowego przedmiotu mówiącym o konieczności przeciwdziałania uzależnieniom, wykorzystaniu seksualnemu i seksualizacji dzieci i młodzieży. Zagadnienia te są już w szkołach realizowane, zarówno w ramach zajęć WDŻ, jak i innych przedmiotów, takich jak wychowanie fizyczne, biologia czy przyroda. Przede wszystkim zaś, przyjmowane przy współudziale i akceptacji rodziców a uchwalane przez rady rodziców programy wychowawczo-profilaktyczne od lat podejmują w szkole tę tematykę, dostosowując ich zakres do zdiagnozowanych w danym środowisku szkolnym problemów.
Stanowczo protestujemy przeciwko kłamstwom na nasz temat:
-
że sprzeciwiając się wprowadzeniu edukacji zdrowotnej reprezentujemy „interesy pornolobby”,
-
że działamy z pobudek partyjnej walki o władzę,
-
że nie znamy przedstawionego projektu podstawy programowej EZ.
Tego typu argumentacja jest nieuczciwą formą debaty publicznej i nie ma wartości merytorycznej. Jest jedynie nieudolną próbą zmiany tematu, jakim jest dobra edukacja dzieci i młodzieży.
Szkoła powinna służyć prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz wychowaniu z poszanowaniem wartości rodzinnych. Działania MEN temu nie służą.
Dlatego stanowczo domagamy się wycofania z planów likwidacji Wychowania do życia w rodzinie i wprowadzania w to miejsce Edukacji zdrowotnej.
Stowarzyszenie "Nauczyciele dla Wolności" Skontaktuj się z autorem petycji