Sprzeciw wobec wydania decyzji środowiskowej dla budowy dużego osiedla w obrębie Starego Strzeszyna

Uwagi mieszkańców dzielnicy Strzeszyn w sprawie postępowania wymagającego udziału społeczeństwa – Ksr-V.6220.1.155.2023.

W związku z realizacją działań mających na celu wydanie decyzji środowiskowej mieszkańcy osiedla pragną ustosunkować się do planowanej inwestycji. Już w 2016 r. Mieszkańcy Strzeszyna wystosowali pismo do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (przyjęte 16.05.2016 MPU ul. Prusa 3), uwagi wskazujące na zachowanie ówczesnego charakteru osiedla – zabudowa niskimi domami jednorodzinnymi, niezbyt duże zagęszczenie budynków.  Dodatkowo wskazywano na konieczność zachowania kameralnego i ekologicznego charakteru rejonu Strzeszyn – Północ „zachował charakter zielonego płuca miasta Poznania. Uzasadnieniem tego było (i jest nadal) wskazanie, iż teren ten od dawna stanowił naturalne zabezpieczenie przed napływem „zanieczyszczonego powietrza”. Pismo to podpisało już wtedy przeszło 300 osób. Niestety te uwagi od mieszkańców zostały zignorowane. Obecna planowana inwestycja zaburza zastany charakter zabudowy obszaru Stary Strzeszyn. Aktualnie stanowi ona w zdecydowanej większości domy jednorodzinne lub szeregowce. Planowana inwestycja z zabudową 16 lokalową spowoduje nieodwracalną zmianę charakteru tej części miasta.

Szlaki migracyjne zwierząt chronionych Ponadto kolejna rozbudowa na tych terenach doprowadza do znaczącego zaburzenia szlaków migracyjnych zwierząt, które już dziś ulegają licznym potrąceniom, a takie zagęszczenie zabudowy spowoduje jeszcze większą koncentrację rejonu ich przejść przez ul. Koszalińską. Dodatkowo zwierzęta nauczone od lat tych tras będą wchodziły w głąb osiedla. Na chwilę obecną nie ma większego problemu z przebywaniem dzikiej zwierzyny na osiedlu Strzeszyn (dziki, lisy, sarny). Niestety kolejna ekspansja w tereny, po których poruszają się zwierzęta – od strony Jeziora Strzeszyńskiego w stronę pól uprawnych spowoduje zaburzenie ich zwyczajów i zbliżenie do siedlisk ludzkich, a w konsekwencji narażenie na większy ruch samochodowy na bardziej skoncentrowanym obszarze migracji.

Kanalizacja deszczowa i sanitarna Kolejna zabudowa bez znaczącej inwestycji w infrastrukturę szeroko pojętą będzie powodowała ogromne szkody dla już istniejących zabudowań. Już w tej chwili przy większych deszczach część Starego Strzeszyna jest podtapiana. Infrastruktura przyjmująca wodę deszczową nie jest w stanie poradzić sobie z taką ilością „zabetonowanych terenów”.  Tragiczna sytuacja występowała już na osiedlu Strzeszyn w czasie budowy PTBS przy ulicy Suwalskiej. Studzienki w czasie roztopów nie były w stanie przyjąć ogromnej ilości wody. Powodem była ingerencja ciężkiego sprzętu używanego w czasie realizacji budowy na pobliskich polach. Ponadto mieszkańcy mieli w swoich piwnicach wodę gruntową. Dlatego tak istotne jest zachowanie obecnej struktury terenu, aby nie dochodziło do takich sytuacji. Mieszkańcy Starego Strzeszyna są zalewani fekaliami z kanalizacji miejskiej w okresie wzmożonej jej eksplantacji i w okresach intensywnego deszczu z powód jej niewydolności. Tworzy to ryzyko uszkodzenia mienia i ogromne ryzyko sanitarno- epidemiologiczne. Stąd część budynków musi aktualnie posiadać szamba lub inne rozwiązania mające na celu buforowanie lub magazynowanie odpadów asenizacyjnych. Jest od działanie odwrotne od wymaganej przez Dyrektywę

Komisji Europejskiej nr 91/271/EWG, która to już w styczniu br. została zaostrzona ze względu na dostosowanie jej do celów tzw. Zielonego Ładu. Polska jest obecnie zaskarżona o jej niewdrożenie od 2015 r., od 2022 r do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Woda pitna i bezpieczeństwo ppoż Zaopatrzenie w wodę pitną systemem wodociągów, już teraz jest znacznie poniżej przyjętej normy ciśnienia co w znaczący sposób odczuwają mieszkańcy bloków przy ul. Biskupińskiej. Szczególnie latem, ciśnienie wody na kondygnacji 2 i wyżej spada okresowo znacznie poniżej 0,05 MPa. Wnosimy o dokonanie pomiarów ciśnienia wody na licznikach głównych przydomowych przy blokach wzdłuż ul. Biskupińskiej w Poznaniu oraz w hydrantach ppoż.

Infrastruktura drogowa Idąc dalej infrastruktura drogowa nie jest przystosowana do takiej ilości mieszkańców. Już w obecnej sytuacji występują ogromne problemy (już w 2016 mieszkańcy zauważali problem braku ronda na skrzyżowaniu ulic Biskupińska i Koszalińska), w godzinach rannych i popołudniowych tworzą się tam kilkusetmetrowe korki. Dodatkowo przepustowość skrzyżowania Koszalińska – Żołnierzy Górników ma duże problemy z ilością pojazdów poruszających się w kierunku ulicy Lutyckiej. Pragniemy zauważyć, że jeszcze w większości nie zostały zamieszkałe wszystkie bloki realizowane przez miasto – PTBS. Zatem już wtedy ilość mieszkańców zwiększy się znacznie. Ponadto w przyszłym roku oddana zostanie nowa szkoła podstawowa z wjazdem od ul. Koszalińskiej co jeszcze w znaczny sposób zwiększy ruch na ul. Koszalińskiej (jedyny dojazd do planowanej inwestycji) w ww. porach dnia.

Infrastruktura usługowo-edukacyjna Obecnie brak jest miejsc usługowo handlowych mogących w sensowny sposób obsłużyć ogromny napływ nowych mieszkańców. Pod znakiem zapytania stoi również możliwość skorzystania przez przybyłe dzieci z najbliższego, przepełnionego przedszkola co ma bezpośrednie przełożenie na degradację środowiska społecznego, zaś budowana szkoła podstawowa, przede wszystkim odciąży od lat przepełnioną SP nr 1 i zgodnie ze średnią ilością dzieci na 1 mieszkanie/dom, obecnie oddawane lokale, powinny ją zapełnić (wraz z nadwyżką z SP nr 1).   Reasumując uważamy, że planowana inwestycja znacząco zaburzy środowisko naszego osiedla poprzez budowę bloków oraz zaburzenie w szlakach migracyjnych zwierząt. Przyczyni się do bezpowrotnego rozkładu walorów krajobrazowych i da bardzo negatywny impakt na środowisko społeczne. Stanowi również poważne zagrożenie sanitarno- epidemiologiczne z uwagi na niewydolność istniejącego systemu kanalizacji i liczne zalania domów fekaliami. Dodatkowo obecna infrastruktura drogowa i sieć społecznych usług nie jest wstanie w sensowny sposób przyjąć kolejnych mieszkańców.  Ich napływ w bardzo istotny sposób zniszczy środowisko społeczne.


Szymon Otulakowski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Szymon Otulakowski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Szymon Otulakowski do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...