WNIOSEK O WYDANIE ZGODY NA ODSTRZAŁ WILKÓW I PODJĘCIE INNYCH CZYNNOŚCI MAJĄCYCH NA CELU ZMNIEJSZENIE POPULACJI WILKÓW NA TERENIE POWIATU KŁODZKIEGO

 

Z uwagi na konieczność podjęcia natychmiastowych decyzji, zwracamy się niniejszym bezpośrednio do Pani Minister z wnioskiem o wydanie zgody na odstrzał części populacji wilków na terenie powiatu kłodzkiego, a w szczególności w gminach: Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Kłodzko, Międzylesie, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Polanica-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Radków, Szczytna, Lewin Kłodzki, jak i o podjęcie dalszych czynności mających na celu zmniejszenie ich populacji, oraz o wszczęcie procedury stałego monitoringu ich liczebności.

Uzasadnieniem naszego wniosku są powtarzające się od ponad dwóch miesięcy, w krótkich odstępach czasu, ataki wilków na nasze zwierzęta gospodarskie i hodowlane. Dochodzi do nich w miejscach gęsto zamieszkanych, w centrach naszych wiosek, co do tej pory było zjawiskiem niespotykanym w skali całego kraju. Dowodem krwawych i śmiertelnych napadów wilków jest załączona do wniosku dokumentacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bystrzycy Kłodzkiej, jak również drastyczne zdjęcia wykonane przez mieszkańców.

Stosowną dokumentację posiada również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, choć nie wszystkie przypadki zostały zgłoszone do w/w instytucji, ze względu na niedoinformowanie hodowców o istniejących procedurach. Do niezgłoszonych zdarzeń należą również liczne zaginięcia zwierząt gospodarskich, czyli sytuacje gdy wilki porywają ze sobą “upolowane” zwierzęta.

Ataki na zwięrzęta hodowlane i gospodarskie w centrach wsi stanowią zagrożenie nie tylko dla przyszłości hodowców, ale również wpływają negatywnie na ruch turystyczny w całym, naszym wyjątkowo atrakcyjnym regionie Ziemii Kłodzkiej. Pojawiające się w mediach w krótkich odstępach czasu informacje o kolejnych zajściach z wilkami skutkują rezygnacją turystów z pobytu w naszych obiektach agroturystycznych, pensjonatach i hotelach. 

Na podstawie codziennej obserwacji obronnych, wcześniej niewystępujących zachowań naszych zwierząt hodowlanych, jak i dzikiej zwierzyny płowej, której liczebność szybko się zmniejsza – mamy pewność, że populacja wilka i liczba watah znacznie przekroczyła wartości dopuszczalne dla tutejszego ekosystemu.

Jednak, co najistotniejsze, obok wyżej opisanych negatywnych skutkach dla działalności gospodarczej, żyjemy obecnie w poczuciu notorycznego zagrożenia, obawiamy się o nasze rodziny, a w szczególności o dzieci, gdyż do ataków dochodzi nie na odległych pastwiskach, ale w odległości kilku metrów od naszych domów.

Co istotne, podobne do naszego stanowisko zajęła Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen: “Koncentracja wilków w niektórych regionach europejskich stała się realnym zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich, a potencjalnie również dla ludzi. Wzywam władze lokalne i krajowe do podjęcia niezbędnych działań. Obowiązujące przepisy UE umożliwiają im to już teraz.” (Komunikat prasowy KE z 4.09.2023).

Jednocześnie wskazujemy na możliwość wystąpienia o fundusze europejskie na ochronę stad zwierząt hodowlanych i odszkodowania (nawet ponad 150 mln Euro) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które w 2018r. zaproponowała Polsce KE, a o które przez 6 lat Rząd RP nie wnioskował. Kraje UE, takie jak: Belgia, Chorwacja, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Słowenia, Włochy wystąpiły ze stosownymi wnioskami i od wielu lat korzystają z tych środków.

Mając na uwadze powyższą, bardzo skrótowo przedstawioną argumentację, zwracamy się do Pani Minister z prośbą o niezwłoczne rozpoznanie i uwzględnienie naszego wniosku, ponieważ niewątpliwie mamy do czynienia z sytuacją poważnego zagrożenia dla naszej społeczności i naszych zwierząt, których dobro nie może stać poniżej troski o będące pod ochroną gatunkową wilki.

Jednocześnie zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyznaczenie terminu spotkania Pani Minister ze skromną delegacją z naszego regionu, w celu przedstawienia całości argumentacji i wszystkich okoliczności.

 

Niżej podpisani

 


Joanna Kuzdralińska, Elajza Grzeszczuk, Tomasz Kwas, Tomasz Szymanowski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Joanna Kuzdralińska, Elajza Grzeszczuk, Tomasz Kwas, Tomasz Szymanowski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...