Apel logopedów w sprawie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych
Komentarze
#86801
Jestem przeciwna zmianomMagda Sajewicz (Nowy Dwór Maz, 2023-04-14)
#86803
Podpisuję, ponieważ ten projekt ustawy w obecnym kształcie jest nie do przyjęcia.Aleksandra Pieczara (Kraków, 2023-04-14)
#86806
SkałkaLidia Skałka (Skałka, 2023-04-14)
#86813
Jestem mamą 3 dzieci i to co dzieje się w systemie opieki zdrowotnej to jest kpina.Martyna Michalik (Ptaszkowa, 2023-04-14)
#86815
WSZYSCY JESTEŚMY PEŁNOPRAWNYMI LOGOPEDAMI. Logopedzi pracujący w oświacie mają takie samo wykształcenie, kompetencje oraz metody pracy, jak logopedzi zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia czy prowadzący prywatną praktykę. Kontynuują również terapię z dziećmi, które opuszczają oddziały szpitalne (neurologiczne, chirurgii plastycznej, neonatologiczne). Ich oddziaływania są i muszą pozostać synergiczne. Nie ma żadnych istotnych społecznych ani państwowych powodów, które uzasadniałyby ograniczenie konstytucyjnej zasady wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy wprowadzanych przez projektowaną ustawę. Jest to bezprecedensowa próba ograniczenia kompetencji ze względu na miejsce wykonywania zawodu. Wprowadzenie sztucznego podziału na dwa odrębne zawody ograniczy liczbę specjalistów oraz zuboży dostępność kadrową ze względu na utrudnioną migrację między miejscami wykonywania zawodu (m.in. placówkami systemu ochrony zdrowia, edukacji, pomocy społecznej).2. WSPÓŁPRACA MIĘDZYSEKTOROWA DLA ZAPEWNIENIA DOSTĘPNOŚCI DIAGNOZY I TERAPII LOGOPEDYCZNEJ. Niemowlęta i dzieci z niepełnosprawnościami, zaburzeniami rozwojowymi (zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia genetyczne), opóźnionym lub zaburzonym rozwojem mowy ze względu na dostępność i czas oczekiwania na terapię w ochronie zdrowia, objęte są opieką logopedyczną głównie w gabinetach logopedycznych prowadzonych w ramach działalności gospodarczej. Zniknięcie prywatnych gabinetów to dłuższe kolejki i zmniejszenie dostępu do terapii logopedycznej. Wpłynie to również na komfort najmłodszych pacjentów, którzy często nie będą już mieli możliwości podjęcia terapii najbliżej miejsca zamieszkania. Konieczność długich dojazdów do specjalisty to obciążenie dla dziecka (dzieci przyjeżdżają zmęczone lub zaspane) i rodzica.
3. RESTRYKCJE OGRANICZAJĄCE SKUTECZNOŚĆ PROCESU TERAPEUTYCZNEGO. Ustawa w obecnej postaci wpłynie negatywnie na logopedów świadczących dotychczas usługi w ramach działalności gospodarczej - narzuca bowiem obowiązek przekształcenia gabinetów logopedycznych w podmioty lecznicze. Obecnie placówki dostosowane są do potrzeb rozwojowych i emocjonalnych małych pacjentów. Wyposażenie i wygląd gabinetów zapewniają poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas terapii. Niejednokrotnie na zajęcia przychodzą dzieci z fobiami związanymi z przebytymi zabiegami chirurgicznymi czy długotrwałym leczeniem szpitalnym. Gabinety powinny być wyposażone w pomoce dydaktyczne umożliwiające naukę poprzez zabawę i interesujące dla dzieci (zabawki, pluszaki, gry planszowe, gry interaktywne), a także w miękkie maty lub wykładziny zapewniające możliwość pracy na podłodze.
Badania naukowe z zakresu neurodydaktyki dowodzą, że nauka może przebiegać tylko w warunkach komfortu psychicznego i poczucia bezpieczeństwa. Narzucenie wymogu przekształcenia gabinetu logopedycznego, zgodnie z wymogami ustawy o działalności leczniczej, w ambulatorium zabiegowe spowoduje konieczność stosowania jedynie wyrobów medycznych. Obecny stan wiedzy pozwala nam na wskazanie zaledwie kilku narzędzi spełniających narzucane normy, gdyż większość przedmiotów wykorzystywanych w diagnozie i terapii logopedycznej ma swoje korzenie w pedagogice i psychologii i nie były one nigdy standaryzowane zgodnie z normami prawa medycznego. Ograniczenie dostępności metod i narzędzi przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego - spadek jakości i skuteczności terapii.
4. NIEADEKWATNE WYMAGANIA LOKALOWE. Wymagania dotyczące warunków lokalowych stawiane logopedom w procedowanej ustawie są wyższe niż wobec lekarzy czy fizjoterapeutów prowadzących indywidualną praktykę. Wymagania te są nierealne do spełnienia oraz nieadekwatne do wyzwań zawodowych, które stoją przed specjalistami - szczególnie w małych miejscowościach i wsiach. Wejście ustawy w życie nie tylko ograniczy liczbę gabinetów, w których prowadzona jest terapia, ale także doprowadzi do olbrzymiego spadku liczby używanych metod, technik i narzędzi logopedycznych. W efekcie drastycznie zostanie ograniczony dostęp do terapii osób potrzebujących profesjonalnej pomocy i wsparcia. Utrudni to możliwości rozwoju, obniży jakość życia i będzie negatywnie oddziaływać na perspektywy późniejszej aktywizacji zawodowej osób z trudnościami komunikacyjnymi i rozwojowymi.
5. SYSTEMOWE OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI LOGOPEDII W OŚWIACIE. Logopedzi realizujący zadania oświatowe w przedszkolach oraz szkołach prowadzą terapię logopedyczną dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, natomiast z innymi dziećmi działają głównie w zakresie profilaktyki logopedycznej. Wynika to z obowiązujących regulacji, warunków pracy i wciąż wzrastającej liczby dzieci potrzebujących terapii (często 2-4 dzieci biorących udział w jednostce zajęciowej). System oświaty nie udźwignie obciążeń wynikających z zamknięcia prywatnych placówek logopedycznych.
6. DEGRADACJA I UTRATA PEŁNYCH UPRAWNIEŃ ZAWODOWYCH PRZEZ LOGOPEDÓW PRACUJĄCYCH W SYSTEMIE OŚWIATY. Istnieje realne zagrożenie, iż mimo takiego samego wykształcenia, kompetencji oraz doświadczenia w pracy z dziećmi z takimi samymi trudnościami rozwojowymi jakie mają logopedzi pracujący w ochronie zdrowia, logopedzi pracujący w oświacie nie będą postrzegani jako specjaliści w swojej dziedzinie. Ich opinie mogą nie być uznawane przez innych specjalistów. Wpłynie to na podejmowanie decyzji o wyborze ścieżki zawodowej. Mimo zwiększającego się zapotrzebowania zatrudniania na stanowisku logopedy w oświacie, w efekcie mniej specjalistów zdecyduje się na podjęcie tej drogi zawodowej. W konsekwencji w drastyczny sposób zmniejszy się wykrywalność i korekcja nie tylko zaburzeń artykulacji, lecz także trudności rozwojowych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zachodzi uzasadniona obawa, że opisane powyżej problemy dotkną również logopedów pracujących w DPS-ach dla dorosłych i dzieci, w żłobkach i świetlicach terapeutycznych.
7. SEGREGACJA W DOSTĘPIE DO PODNOSZENIA KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH. Wprowadzenie sztucznego, krzywdzącego podziału między logopedami ze względu na miejsce zatrudnienia będzie prowadziło do wykluczeń. W związku z uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie obowiązków lekarzy i lekarzy dentystów uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowcy ograniczającą lekarzom możliwość szkolenia przedstawicieli zawodów niemedycznych, wprowadzenie proponowanego podziału specjalistów na dwie odrębne kategorie logopedy i logopedy pracującego w oświacie poskutkuje brakiem możliwości udziału tych drugich w ww. szkoleniach.
8. BEZROBOCIE, UTRUDNIONE UTRZYMANIE TYTUŁU ZAWODOWEGO DLA MATEK. Projekt ustawy jest szczególnie krzywdzący dla matek małych dzieci i kobiet, które chciałyby pracować w oświacie lub prowadzić własny gabinet, a planują posiadanie potomstwa. Jeśli przez pięć z sześciu lat nie będą pracowały wykonując zawód medyczny, stracą pełne uprawnienia zawodowe. Żeby je odzyskać, będą musiały pracować pod nadzorem. Warto zauważyć, że nie określono dotąd szczegółowych warunków wspomnianego nadzoru ani zasad wyznaczania osoby nadzorującej. Jednocześnie nie będą mogły także, w przeciwieństwie do ich koleżanek wykonujących zawód medyczny, uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez lekarzy. Te rozwiązania pogłębią nierówności na rynku pracy, utrudnią matkom małych dzieci i kobietom planującym założenie rodziny rozwój zawodowy i podjęcie zatrudnienia, a także powrót do pracy.
9. RESTRYKCYJNOŚĆ I UZNANIOWOŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZAWODOWEJ.
Ustawa przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarną logopedów, jednak nie precyzuje czym miałoby być "przewinienie". Organem, przed którym miałby dyscyplinarnie odpowiadać logopeda, jest komisja powołana przez ministerstwo, a nie jak w przypadku innych samodzielnych zawodów wybrani do samorządu reprezentanci danego zawodu. W związku z powyższym nie wiadomo, na jakiej podstawie będą oceniane przebieg i skuteczność naszej terapii?
10. WYKONYWANIE ZAWODU LOGOPEDY W ŻŁOBKACH, DPS-ach, ŚWIETLICACH TERAPEUTYCZNYCH, DOMACH DZIECKA. Pragniemy wskazać, że ustawa nie uwzględnia logopedów pracujących poza systemami ochrony zdrowia i oświaty.
Logopedzi to wszechstronnie wykwalifikowani specjaliści z wykształceniem wyższym, wykonujący w różnych miejscach pracy jeden interdyscyplinarny zawód. Każdy logopeda jest i musi pozostać logopedą!
Patrycja Rybacka (Poznań, 2023-04-14)
#86817
W 100% zgadzam się z treścią petycji.Michał Lesiak (Łódź, 2023-04-14)
#86818
Zgadzam się z treścią petycjiAleksandra Niedźwiedź-Stawarz (Siemianowice Śląskie, 2023-04-14)
#86823
Podpisuję apel Logopedów, ponieważ, uważam że zaproponowane zmiany nie są korzystne dla studentów logopedii oraz logopedów, którzy wykonują wspaniałą pracę, szczególnie z małymi dziećmi. Osobiście mogłam doświadczyć wraz z moim wtedy trzyletnim synkiem, jak potrzebna jest fachowa pomoc logopedy. Wyrażam wdzięczność prof. dr hab. Marcie Korendo (UP Kraków) za wspaniałe konsultacje, wsparte diagnozą oraz ćwiczeniami. Dzieci w potrzebie (jak mój syn) jest dużo więcej, dlatego darzę Logopedów i Ich niełatwą, ale niezwykle ważną pracę, dużym szacunkiem.Z poważaniem,
Katarzyna Pławecka
Katarzyna Pławecka (Kraków, 2023-04-14)
#86829
Nie zgadzam się z takim utrudnieniem dla logopedów i dzieciSylwia Wójcik (Polska, 2023-04-14)
#86830
Odbije się to na zajęciach mojego dziecka, które ma trisomię 21Karolina Papierok (Żory, 2023-04-14)
#86831
Podpisuje ponieważ wiem, jak bardzo ważny jest nieograniczony dostęp do takich specjalistów dla wszystkich dzieci.Anna Dratwińska (Poznań, 2023-04-14)
#86832
Chce aby syn kontynował leczenieDariusz Bęben (Ruda slaska, 2023-04-14)
#86837
Nie zgadzam się z nowymi zasadami!Katarzyna Czekierda (Warszawa, 2023-04-14)
#86839
Jestem rodzicem dziecka, które uczęszcza do logopedy. Nie wyobrażam sobie jak by dziś mówiła gdyby nie nasza logopedka. Logopedzi są bardzo potrzebni.Amanda Makowska (Gdynia, 2023-04-14)
#86844
Moje dziecko korzysta z pomocy logopedów. Już teraz jest problem z dostępnością. Nie wyobrażam sobie co mogłoby się wydarzyć gdyby wprowadzono ustawę.Marzena M. (Dzierżoniów, 2023-04-14)
#86845
Podpisuje się pod petycją ponieważ Identyfikuje się z PZL.Jarek Nowakowski (Gostynin, 2023-04-14)
#86848
Nie wyobrażam sobie braku dostępu do logopedów / neurologopedow w gabinetach prywatnych i w innych gabinetach terapeutycznych (nie będących podmiotami leczniczymi) ktore wpopracuję z logopedami.Magdalena Stawczyk-Kuchno (Piaseczno, 2023-04-14)
#86849
Mój synek potrzebuje i uwielbia swoją logopedkę!Agata Janaszczyk (Gdańsk, 2023-04-14)
#86850
Jestem nauczycielem i zdaję sobie sprawę jak cenna jest pomoc logopedyczna nie tylko w szkole. Wiem, iż przybywa uczniów z dysfunkcjami, a szkoły i poradnie dysponują pojedynczymi logopedami.Potrzeby rosną, trzeba działać jak najszybciej, by pomóc m.in. dzieciom z zaburzeniami mowy, a tymczasem państwo, chce jeszcze utrudnić dostęp do tak pożądanych specjalistów jakimi są logopedzi.Ich praca związana jest z medycyną, posiedli taką wiedzę na studiach, ale pracują przecież głównie w placówkach niemedycznych i są tam niezbędni.Popieram więc logopedów w walce o poszanowanie ich praw do godnego wykonywania ich zawodowych obowiązków w oparciu o odrębną ustawę o zawodzie logopedy.ANNA Kanabrocka (KOBYŁKA, 2023-04-14)
#86855
Logopedia jest potrzebna naszym dzieciom.Izabela Jasińska (Piaseczno, 2023-04-14)
#86860
Godzi w zawid logopedy, utrudnia dostęp dzieci do terapii.Anna Baracz (Polska, 2023-04-14)
#86865
Katarzyna MazelaKatarzyna Mazela (Zielonki, 2023-04-14)
#86866
Podpisuje ponieważ chce pomóc w ważnej sprawie!Justyna Jasińska (Olsztyn, 2023-04-14)
#86871
Zmiany jeszcze bardziej ograniczą dostęp do logopedów, a już teraz mamy do czynienia z absolutnym minimum.Monika Przywara (Warszawa, 2023-04-14)
#86879
Warto!Marlena Gutowska (Gdańsk, 2023-04-14)
#86887
Nie zgadzam się z propozycją ustawy o niektórych zawodach medycznych. Jej wprowadzenie ograniczy dostępność diagnozy i terapii logopedycznej, tak ważnej dla naszych dzieci.Jolanta Sznurkowska (Suwałki, 2023-04-14)
#86888
Córka zaczyna przygodę z logopedami i zapowiada się długa kuracjaMalgorzata Obłocka (Piaseczno, 2023-04-14)
#86890
Nowa ustawa ograniczy dostęp do terapii logopedycznej która jest bardzo ważna już od najmłodszych lat. Syn uczęszcza na terapię i widzimy jak ważne jest indywidualne podejście.Dorota Fibingier (Kórnik, 2023-04-14)
#86893
Ponieważ jestem logopedą po ukończeniu studiów podyplomowych z logopedii i studiów magisterskich z psychologii, które w świetle tej ustawy nie będą ważne.Laura Szewczyk (Ożarów Mazowiecki, 2023-04-14)
#86895
obecnie logopedzi zostali włączeni do projektu nowej restrykcyjnej "ustawy o niektórych zawodach medycznych" i wielu logopedów straci przez to prawo do wykonywania swojego zawoduMarcin Bachleda (Zakopane, 2023-04-14)
#86897
Pracuję długie lata jako logopeda, niosę pomoc dzieciom. Marzę o otwarciu własnego gabinetu logopedycznego, aby rozszerzyć działalność niosąc większą pomoc.Ewelina Malinowska (Tychy, 2023-04-14)
#86901
Nauczyciel, rodzicLucyna Szkwarek (Barlinek, 2023-04-14)
#86909
Nie zgadzam sie z ustalonymi zasadamiBasia Kyi (Tarnowskie góry, 2023-04-14)
#86910
Już teraz dostęp do logopedy jest bardzo utrudniony. Proponowany projekt ustawy jeszcze bardziej ten dostęp pogorszy.Ewelina Śliwowska (Warszawa, 2023-04-14)
#86925
Bo to ważne by dzieci miały lepszy dostęp do dobrych logopedówAgnieszka Kubak (Borowa, 2023-04-14)
#86935
Jestem logopedąPaweł Nowakowski (Płońsk, 2023-04-14)
#86938
Uważam, że zawód logopedy jest baaardzo poyrzebnyEdyta Janik-Bielak (Rzeszów, 2023-04-14)
#86946
Logopeda ma pomagać, a nie spełniać narzucone nierealne wymagania przez lobbystów.Paweł Skrzek (Radom, 2023-04-14)
#86947
Dostępność specjalistów trzeba zwiększać a nie zmniejszać. Uważam również, że wypracowane przez nich metody i korzystanie ze "zwykłych" pomocy świetnie się sprawdzająDominika Michalak (Warszawa, 2023-04-14)
#86950
Sama jestem na terapii logopedycznej i ciężko mimo takiego wyboru znaleźć dobrego specjalistę. Teraz będzie to jeszcze utrudnione mocniej, więc nie wyobrażam sobie co będą przechodzić osoby szukające pomocy tak jak ja!Karolina Kulisz (Lublin, 2023-04-14)
#86951
ważna sprawaElżbieta Świerczek (Potok, 2023-04-14)
#86953
Uważam że to ważna sprawa i nie chce pozostać obojętna ...Małgorzata Krzeczkowska (Kraków, 2023-04-14)
#86955
Wiem że pomoce są potrzebne w zdobyciu kontaktu z dzieckiem. Wiem ze moje dziecko boi się lekarzy z patyczkiem w rękach i rękawiczkach przez co ciężko go wciągnąć do jakiegokolwiek gabinetu. Ponieważ bardzo ważne dla mnie podejście do dziecka.Klaudia Sokalska (Zduńska Wola, 2023-04-14)
#86957
Chodzimy prywatnie z synem do logopedy gdybyby nie prywatne wizyty nie mielibyśmy dostępu do wizyt i syn w wieku 4 lat nadal nie mówiłby większości liter. Żaden wcześniej lekarz ani dentysta nie zwrócił nam uwagi ze cos moze byc nie tak. Dopiero gdy poszliśmy sami do logopedy syn zaczął robić postępy. Z nfz nie dostalibyśmy się do logopedy bez wwr, albo mielibyśmy utrudniony dostęp bądź też opóźniony ze względu na brak wwr. Tylko dzięki prywatnej Pani logopedzie która pracuje w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nasz syn ma szansę na poprawę swojej wymowy i ćwiczenie sylab słów i mowy w poprawny sposób i robi postępy. Jak mają się rozwijać poprawnie dzieci skoro już teraz jest ograniczony dostęp do logopedów? Rodzice też potrafią myśleć i mają prawo do podejmowania decyzji gdzie chcą aby ich dzieci ćwiczyły.Patrycja SKUTELA (Katowice, 2023-04-14)
#86960
Jako rodzic apeluje o wyłączenie zawodu logopedy z zapisów ustawy o niektórych zawodach medycznychRobert Pokorski (Kraków, 2023-04-14)
#86967
Mam dość ograniczania obywatelom dostępu do różnych usług i komplikowania nam życia!Anna Kopaczewska (Iława, 2023-04-14)
#86970
Wiem jak ważna jest praca logopedów .Agnieszka Biedna (Oborniki, 2023-04-14)
#86971
Moja córka korzysta z terapii logopedycznej.Kasia Sadowska (Płock, 2023-04-14)
#86978
Nie zgadzam się z ustawąIzabela Wójcik (Pilzno, 2023-04-14)
#86979
Bardzo potrzebny zawód naszym dzieciom.Wielokrotnie korzystaliśmy z pomocy logopedy i dzieci naszych znajomych rownież.Dostepność logopedy wpływa na rozwój dzieci w wielu aspektach- również emocjonalnym (możliwość porozumiewania się)Joanna Stawniak (Poznań, 2023-04-14)
#86985
Podpisuje petycję ponieważ trzeba chronić dzieci przed absurdalnymi przepisami.Przemysław Przeworski (Łódź, 2023-04-14)
#86991
uważam, że wprowadzenie ustawy spowoduje ograniczony dostęp do diagnozy i terapii logopedycznejWiesłąwa Bielawska (Mońki, 2023-04-14)
#86994
Podpisuję ponieważ całym sercem popieram apel logopedów.Danuta Gierczak (Sochaczew, 2023-04-14)
#86995
PopieramMarcin Wójcik (Zgierz, 2023-04-14)
#86999
PiS ssieSylwia Siwek-Nowak (Warszawa, 2023-04-14)